Gospodarka. Amerykańska Heritage Foundation opublikowała tegoroczny Indeks Wolności Gospodarczej, czyli ranking zawierający opis ograniczeń i restrykcji gospodarczych w państwa świata.
W rankingu sklasyfikowanych zostało 179 państw. Drugie miejsce zajmuje Singapur, a trzecie Australia. Dopiero 9. miejsce zajęła największa gospodarka świata, czyli USA. Jej spadek wynika z rosnących wydatków rządowych oraz najwyższego w historii i stale rosnącego długu publicznego (blisko 90 proc. PKB). Eksperci skrytykowali także programy pomocowe oraz uchwalenie kosztownej ustawy zdrowotnej, co spowodowało, że aż 38,9 proc. wytworzonego bogactwa w Ameryce przepływa przez budżet państwa (rekord w historii tego państwa).
Nasza gospodarka zajęła w tegorocznym rankingu 68. miejsce wśród państw „umiarkowanie wolnych”. W ciągu ostatnich 2 lat awansowaliśmy co prawda o 13 miejsc, ale wciąż pozostajemy poniżej średniej europejskiej. Raport krytykuje Polskę za utrudnienia, jakie napotykają przedsiębiorcy, długie procedury biurokratyczne, występowanie zjawisk korupcyjnych, rosnące wydatki państwa oraz wysoki deficyt budżetowy. Jedynym obszarem, który został oceniony pozytywnie jest brak dużych barier w handlu zewnętrznym. Na dalekich miejscach sklasyfikowane zostały dwie ogromne gospodarki: chińska (135. miejsce) oraz indyjska (124. miejsce). W obu tych państwach panuje olbrzymia korupcja oraz nie są przestrzegane prawa własności, a dominującą rolę w procesie wytwarzania dóbr wykazuje państwo. Rosja znalazła się w rankingu na 143. miejscu.
Ranking Heritage Foundation powstający przy współpracy z „The Wall Street Journal” jest świetną ilustracją tendencji, zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnoświatowej. Po 2 latach, kiedy to w okresie tzw. światowego kryzysu finansowego, poziom wolności gospodarczej kurczył się, obecnie obserwuje się trend odwrotny. Ciekawe, że zdecydowanie szybciej wolność zwiększa się w państwach rozwijających się, aniżeli w państwach rozwiniętych. Okazuje się, że wolność i swoboda gospodarcza oraz poszanowanie własności są niezbędne do poprawy jakości życia każdego narodu, niezależnie od jego położenia geograficznego i bogactw naturalnych. Hongkong przecież nie posiada żadnych zasobów naturalnych, ale pozwala ludziom wytwarzać dobra bez skrępowania, zaś Wenezuela, która posiada ogromną ilość ropy naftowej, znalazła się na dopiero 175. miejscu, bo wciąż krępuje ludzką aktywność.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Paweł Toboła-Pertkiewicz