Ekumenizm. Chrześcijanie różnych wyznań zjednoczą się we wspólnej modlitwie o zaleczenie ran podziału i jedność Kościoła. Od ponad stu lat Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwający od 18 do 25 stycznia, przypomina nam co roku o sprawie ekumenizmu.
Hasłem tegorocznego tygodnia są słowa: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42).
Materiały opracowała ekumeniczna grupa chrześcijan z Jerozolimy. W wielu miejscach na całym świecie odbędą się ekumeniczne spotkania i modlitwy. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych jest wymiana kaznodziei: w kościołach katolickich słowo Boże głosi duchowny z innego wyznania chrześcijańskiego, a księża katoliccy są zapraszani z posługą słowa do niekatolików.
Wydaje się, że w ostatnich latach zapał ekumeniczny przygasł. Po wielu latach teologicznego dialogu między poszczególnymi Kościołami wypracowano wiele dokumentów, ale ich recepcja jest wciąż słaba. Tydzień Ekumeniczny przypomina nam, że jedność jest przede wszystkim darem, o który trzeba prosić Boga.
Nie da się jej tylko „wypracować”. Kto się modli, ten zbliża się do Jezusa. Kto zaś zbliża się do Pana, ten przybliża się także do naszych braci i sióstr, wierzących inaczej, ale przecież w Tego samego Zbawiciela.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - tj