Dzień Judaizmu

Przemyśl. Tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim mają miejsce 15 i 16 stycznia w Przemyślu.

Przewidziano wspólne modlitwy chrześcijan i żydów, wystawy, dyskusje, koncerty. Abp Józef Michalik w zaproszeniu wyraża ufność, że „ten dzień, który wypełni zgodna i jednogłośna modlitwa, pogłębiona duchową refleksją nad słowem Bożym, zaduma nad historyczną przeszłością, a przede wszystkim szczery i braterski dialog współczesnych Żydów i chrześcijan, stanie się kolejną okazją do lepszego poznania się oraz odkrywania wspólnych tradycji i wspólnej drogi, którą jest codzienne życie wiarą w jednego Boga”.

Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Judaizmu, zwraca uwagę, że Przemyśl jest miastem wielokulturowym, „w którym do czasu ostatniej wojny tętniło życie wspólnoty żydowskiej. Ziemia ta jest dalej miejscem żydowskich cmentarzy i materialnych znaków przeszłości żydowskiej wiary i kultury. Tutaj każdego roku do grobu Widzącego w Leżajsku pielgrzymują tysiące chasydów”.

Mottem Dnia Judaizmu są słowa skierowane przez Boga do Abrahama: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jak ci wskażę” (Rdz 22,2). Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski.

Po raz pierwszy obchodzono go w 1998 r. Ten dzień uświadamia wierzącym w Chrystusa judaistyczne korzenie chrześcijaństwa. Chrześcijanie mają okazję dostrzec to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu, a są to: wiara w jednego Boga, Biblia, tradycja religijna, Dekalog jako fundament praw moralnych czy też wezwanie do codziennej modlitwy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - TJ/KAI