Zamieszki na tle rasowym

Moskwa. 11 grudnia w stolicy Rosji miały miejsce zamieszki jakich tutaj dawno nie widziano.

W samym centrum miasta, na Placu Maneżowym, a więc pod murami Kremla, z siłami porządkowymi milicji OMON starło się ok. 5 tys. pseudokibiców największych stołecznych klubów piłkarskich oraz bojówek prawicowych i weteranów z formacji wojskowych. 1700 funkcjonariuszy potrzebowało kilku godzin, aby zapanować nad sytuacją. Zamieszki przeniosły się na pobliską stację metra, gdzie zdewastowano jeden z pociągów. Ranne zostały 32 osoby, w tym 5 milicjantów. Zatrzymano co najmniej 77 uczestników zajść. Do podobnych zamieszek doszło także w Petersburgu. Wzięło w nich udział około 2 tys. pseudokibiców. Milicja zatrzymała 60 osób.

Pseudokibice w obu miastach wyszli na ulice, aby uczcić pamięć swojego kolegi Jegora Swiridowa, kibica „Spartaka Moskwa”, zastrzelonego 6 grudnia na przystanku autobusowym, podczas sprzeczki z sześcioma przybyszami z Kaukazu. Sprawcę zabójstwa, który pochodzi z Kabardyno-Bałkarii, oraz jego kolegów milicja szybko zatrzymała. Wszyscy oni jednak zostali zwolnieni. Informacja o tym rozwścieczyła kibiców oraz zmobilizowała nacjonalistyczne bojówki do akcji, która sparaliżowała centrum Moskwy.

Pod hasłami: „Rosja – dla Rosjan, Moskwa – dla moskwian” bojówkarze bili przypadkowych przechodniów o kaukaskich rysach. Rosyjscy politolodzy ostrzegają, że rosnące w Moskwie napięcia na tle etnicznym mogą doprowadzić do wybuchu, nad którym nikt nie zapanuje. Już w tej chwili w Moskwie regularnie spotyka się na zajęciach taktycznych i ćwiczeniach siłowych 10 tys. młodych ludzi, zorganizowanych w tzw. firmy, liczące od 10 do 50 bojowników. Ich politycznym zapleczem jest skrajnie prawicowa organizacja „Słowiańska siła”, domagająca się usunięcia mniejszości narodowych z rosyjskich miast.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - ag/polit.ru