W Kościele nikt nie jest panem, lecz wszyscy są powołani, wszyscy są posłani, do wszystkich dociera i wszystkimi kieruje Boża łaska. Ona jest też naszym bezpieczeństwem!
Jedynie (…) powracając do pierwotnego powołania, można rozumieć swoją obecność i własną misję w Kościele jako autentycznych uczniów (…). Diakonia jest prawem fundamentalnym ucznia i wspólnoty chrześcijańskiej i pozwala nam dostrzec nieco z tego, czym jest „panowanie Boga” (…).
Człowiek nie powinien kalkulować, lecz po prostu zawierzyć się Bogu, bez roszczeń, podporządkować się Jego woli (…) Wszelka posługa kościelna jest zawsze odpowiedzią na Boże powołanie, nigdy nie jest owocem własnego planu czy ambicji (…).
Przesłanie to dotyczy (…) zwłaszcza tych, którzy mają zadanie przewodników Ludu Bożego. Nie jest to logika panowania, lecz logika służby, logika Krzyża, która znajduje się u podstaw wszelkiego sprawowania władzy. W każdej epoce Kościół zobowiązuje się do podporządkowania się tej logice, aby ukazywało się prawdziwe „panowanie Boga”, panowanie miłości.
Podczas konsystorza
20 listopada 2010 r.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie