Haiti. Na Haiti panuje epidemia cholery, dotarła do stolicy Port-au-Prince, miejsca najbardziej dotkniętego styczniowym trzęsieniem ziemi. W ostatnich dniach do polowych szpitali trafiło kilkanaście tysięcy osób. Zmarło już kilkaset.
W Port-au-Prince mieszka około trzech milionów osób, z czego przynajmniej milion nie ma dachu nad głową. Koczują w tymczasowych obozowiskach. Brakuje w nich podstawowych środków czystości, świeżego jedzenia, bieżącej wody i prądu. Na Haiti nigdy nie było powszechnego systemu ochrony zdrowia, ale podczas trzęsienia ziemi zawaliły się wszystkie szpitale. Dzisiaj w zniszczonej stolicy działają tylko szpitale polowe, prowadzone przez organizacje humanitarne. Już dzisiaj te miejsca są przepełnione. A chorych cały czas przybywa.
Cholera jest chorobą układu pokarmowego. Zarażenie bakterią przecinkowca cholery może nastąpić przez spożycie skażonej wody lub jedzenia. Śmierć chorego może nastąpić dosłownie w ciągu kilku godzin. W przypadku prawidłowego leczenia śmiertelność zarażonych wynosi od kilku do kilkunastu procent.
Nieleczona cholera zabija ponad połowę chorych. Cholera występuje endemicznie w rejonach Afryki i Azji Południowej. Szczególnie dużo przypadków zachorowań występuje w krajach Afryki równikowej. Z danych WHO wynika, że rocznie na świecie rejestruje się niecałe 200 tys. zachorowań na cholerę oraz 2–3 tys. przypadków śmiertelnych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Tomasz Rożek