Nowa fala konwersji?

Wielka Brytania. Na znak protestu przeciwko udzielaniu święceń biskupich kobietom z Kościoła anglikańskiego ma wystąpić pięciu biskupów: najpierw uczynią to 58-letni biskup Richborough – Keith Newton i 62-letni biskup Ebbsfleet – Andrew Burnham.

W ich ślady zamierza pójść z końcem roku 68-letni biskup Fulham – John Broadhurst. Oczekuje się też, że do Kościoła katolickiego przejdą też emerytowani biskupi: Edwin Barnes i David Silk. – Zamierzam zrezygnować jako biskup Fulham przed końcem roku. Nie odchodzę na emeryturę, rezygnuję. Przyłączę się do ordynariatu, gdy zostanie utworzony – powiedział bp Broadhurst.

Według dziennika „Times” bp Newton ma stanąć na czele ordynariatu personalnego dla anglikanów chcących przejść na katolicyzm. Możliwość tworzenia takich struktur przewiduje ogłoszona rok temu konstytucja apostolska Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Umożliwia ona przechodzenie do Kościoła katolickiego pragnącym tego anglikanom przy zachowaniu przez nich ich struktur kościelnych i tradycji liturgicznej. Oficjalne utworzenie takiego ordynariatu miałoby nastąpić w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 2011 roku – twierdzi londyński dziennik.

Dokument pojawił się w związku z poważnymi podziałami w Światowej Wspólnocie Anglikańskiej, wywołanymi dopuszczeniem kobiet do urzędu duchownego, wyświęcaniem na duchownych homoseksualistów i błogosławieniem związków między osobami tej samej płci.

Do podobnej fali wystąpień z Kościoła anglikańskiego doszło w Wielkiej Brytanii w latach dziewięćdziesiątych XX w., po wprowadzeniu tam ordynacji kobiet. Kilkuset duchownych i wielu świeckich przeszło wówczas na katolicyzm, ale nie było wtedy żadnych urzędowych regulacji tego zjawiska.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - mj