Bruksela. Parlament Europejski odwiedziła delegacja z diecezji tarnowskiej, z biskupem ordynariuszem Wiktorem Skworcem na czele. Delegację zaprosił europoseł Paweł Kowal (PiS).
Delegację przyjął m.in. przewodniczący Parlamentu prof. Jerzy Buzek. Jednym z tematów prowadzonych w Brukseli rozmów była kwestia włączenia się Kościoła do akcji zbierania podpisów pod projektem dyrektywy, opracowanym przez chrześcijańskich posłów, aby niedzielę ogłosić dobrem kultury europejskiej. Podpisy pod obywatelskim projektem będą zbierane w całej Europie, prawdopodobnie od stycznia przyszłego roku. Bp Skworc zadeklarował, że diecezja tarnowska przyłączy się do tej akcji.
Znaczenie jej jest duże, ponieważ gdy Parlament Europejski wyda stosowną dyrektywę, kraje członkowskie będą musiały do niej dostosować swoje prawo. Ułatwi to zabiegi o obronę świątecznego charakteru niedzieli. W 1996 r. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że nie ma dowodów na to, iż odpoczynek w niedzielę miałby być efektywniejszy dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników niż odpoczynek w innym dniu tygodnia. W ten sposób anulował klauzulę w dyrektywie o czasie pracy z 1993 r., która stwierdzała, że to niedziela powinna być czasem odpoczynku przysługującego zatrudnionemu po tygodniu pracy.
Jak wyjaśniał członkom delegacji ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMCE), aby Parlament Europejski zajął się inicjatywą w sprawie wolnej niedzieli, trzeba zebrać milion podpisów w 9 krajach unijnych. W tej chwili trwają ustalenia organizacyjnych ram tej inicjatywy, której możliwość wprowadził traktat lizboński. Akcja jest popierana przez liczne związki zawodowe oraz Kościoły chrześcijańskie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - ag