W niedziele 31 lipca w kościele franciszkanów w Legnicy, o. Marian Gołąb, prowincjał Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię wręczył o. Łukaszowi Mężykowi krzyż misyjny, posyłając franciszkanina do Ugandy.
„Drogi Bracie, Bóg wybrał Cię, abyś szedł i owoc przynosił, i aby owoc Twój trwał. Idź więc i głoś Ewangelię wszelkiemu stworzeniu na wzór apostołów i św. Ojca Franciszka i jego świętych braci, którzy szli przez świat głosząc Ewangelię i czyniąc pokój i dobro” - mówił podczas uroczystego posłania o. Gołąb.
Przed posłaniem na misje, o. Łukasz w Krakowie zajmował się m.in. animacją powołań i duszpasterstwem młodzieży.
O. Mężyk dołączy do braci z prowincji krakowskiej, którzy w Ugandzie obecni są w trzech placówkach - w Munyonyo, gdzie franciszkanie prowadzą sanktuarium Męczenników Ugandyjskich oraz przedszkole, w Matugga oraz w Kakoge - w tych dwóch franciszkanie wybudowali szpitale i prowadzą szkoły. Misje w Ugandzie franciszkanie rozpoczęli w 2001 roku.
O. Gołąb, wcześniej sam wieloletni misjonarz w Ugandzie zapewnił nowego misjonarza, że otrzymany krzyż misyjny, "będzie jego przewodnikiem na apostolskich drogach, pomocą w każdym niebezpieczeństwie, pociechą w życiu i przy śmierci".
Posłanie o. Łukasza na misje jest zwieńczeniem zakończonego 2 lipca kursu dla misjonarzy z trzech Zakonów franciszkańskich: OFMConv, OFM, OFMCap. jaki miał miejsce w Munyonyo w Ugandzie.
Tegoroczny kurs był zarazem pierwszym na kontynencie afrykańskim, a kontynuacją kursów dotychczas organizowanych w Brukseli.
"Po przerwie spowodowanej pandemią została opracowana nowa formuła z położeniem akcentu na kontekstualizację powołania misyjnego, czyli na przeprowadzenie kursu w kontekście już obecnej lub przyszłej pracy misyjnej franciszkanów w Afryce" - wskazuje o. Dariusz Mazurek, delegat generalny ds. animacji misyjnej.
W ciągu sześciu tygodni kandydaci na misjonarzy poruszyli takie tematy, jak: pojęcie o kontynencie afrykańskim, historia ewangelizacji w Afryce, podstawy misjologii, misja i inkulturacja w Afryce, misja i dialog, misja i ekonomia, misje i nowe areopagi w Afryce.
Uczestnicy odwiedzili również wspólnoty franciszkańskie i przyjrzeli się różnorodnej posłudze duszpasterskiej (parafie, ośrodki zdrowia, szkoły), jak też miejscom kultu innych religii czy wyznań chrześcijańskich.
Wymiar duchowy kursu ubogacił fakt, iż odbywał się on przy bazylice Męczenników ugandyjskich w Munyonyo, miejscu, gdzie zaczęła się droga do męczeństwa św. Karola Lwangi i towarzyszy.
kabe