Warszawa. Od przyszłego roku 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Ustawa tej treści została przyjęta przez Sejm.
Najprawdopodobniej zaakceptuje ją także Senat i podpisze prezydent. Uroczystość Objawienia Pańskiego była dotąd jedynym dniem, w którym katolicy mieli obowiązek uczestniczenia we Mszy św., a nie był to dzień wolny od pracy.
Do 1960 r. było inaczej. – Ustawa Gomułki wymazała dzień wolny od pracy w Trzech Króli. Niemal dokładnie po 50 latach Sejm wymazał tę część „myślenia towarzysza Wiesława” – skomentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Jednym z autorów ustawy był poseł Ireneusz Raś (PO). Jak przypomniał w rozmowie z GN, kwestia dnia wolnego w święto Trzech Króli była już wcześniej przedmiotem inicjatyw społecznych (pod przewidującym to projektem, firmowanym przez ówczesnego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, podpisało się milion obywateli).
Pojawiły się jednak wątpliwości, czy Polskę stać na dodatkowy dzień wolny od pracy. Stąd pomysłodawcy ustawy postanowili jednocześnie zaproponować usunięcie z kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Takie rozwiązanie zyskało w Sejmie poparcie 370 posłów, przeciw było 44, wstrzymała się jedna osoba..
6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Austrii, we Włoszech, a także w Szwecji i Finlandii.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - jd, PAP, KAI