Szwecja. 5 września w Uppsali zainaugurowano rok akademicki na nowym Uniwersytecie Katolickim.
To pierwsza od setek lat katolicka szkoła wyższa w całej Skandynawii, mająca prawo nadawania stopni akademickich. Ostatnią katolicką uczelnią powstałą w Skandynawii był uniwersytet założony w tym samym mieście w 1477 roku.
Organizowanie kursów z teologii i filozofii przez Kościół katolicki w Szwecji rozpoczęło się w latach 60. XX w., jednak rozwój w tej dziedzinie nastąpił dopiero w roku 2001, kiedy jezuici założyli Instytut kard. Johna Newmana (na zdjęciu). Instytut, na którego bazie powstał obecnie Uniwersytet Katolicki, nie posiadał jednak oficjalnych praw uczelni.
Otwarcie Uniwersytetu Katolickiego stworzy nową sytuację dla studentów, którzy będą kończyć studia uzyskując tytuły akademickie. Możliwa też będzie kontynuacja rozpoczętych w Uppsali studiów na innych uczelniach w kraju i za granicą. Rektorem nowej uczelni jest ks. Philip Geister.
Szwecja to jeden z najbardziej zsekularyzowanych krajów Europy, a katolików jest tam niewielu. W XVI wieku luteranizm stał się religią państwową, a do 1952 roku konwersja na katolicyzm była zabroniona przez prawo. W 1783 roku Watykan nawiązał z luterańską Szwecją stosunki dyplomatyczne i ustanowił wikariat apostolski dla żyjących tam katolików. Istnienie hierarchii katolickiej było jednak prawnie zakazane do roku 1953.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Edward Kabiesz/KAI