Zmarł kustosz pamięci ks. Popiełuszki

Warszawa. Ks. prałat Zygmunt Malacki (na zdjęciu) zmarł 7 sierpnia w Warszawie w wieku 62 lat, po wieloletnich zmaganiach z chorobą nowotworową.

Był jednym z najwybitniejszych kapłanów archidiecezji warszawskiej, znanym z aktywności na wielu polach, przede wszystkim z pielęgnowania pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce.

Zadanie to realizował przez ostatnie 12 lat życia jako proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, przy której znajduje się grób bł. ks. Popiełuszki. Utworzył przy kościele multimedialne Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, które stało się miejscem pamięci narodowej, odwiedzanym przez pielgrzymów z Polski i świata. Podejmował też liczne starania, aby doprowadzić do beatyfikacji męczennika, z którym zresztą przez pewien czas mieszkał w jednym pokoju w czasie studiów w seminarium duchownym.

Ks. Malacki był niezwykle aktywny na wielu polach pracy duszpasterskiej. Zorganizował cotygodniowe Spotkania z Biblią, utworzył poradnię prawną dla parafian, powołał Fundację Bonum, która podejmuje działania charytatywne; przy parafii działa też parafialny Ruch Obrony Życia, który zbiera dary dla samotnych matek.

Był pomysłodawcą i inicjatorem wielkopostnej Drogi Krzyżowej ulicami Żoliborza. Jego aktywność została doceniona, m.in. został odznaczony medalem Zasłużony dla Miasta Stołecznego Warszawy, otrzymał też nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej.

Zanim objął funkcję proboszcza żoliborskiej parafii, przez 14 lat był rektorem akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie i przewodnikiem akademickiej pielgrzymki na Jasną Górę. Wcześniej był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Bródnie. Zostanie pochowany 15 sierpnia przy kościele pw. św. Stanisława Kostki.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - bł/KAI