Lustracja po latach

Berlin. Deputowani z liberalnej FDP złożyli wniosek, aby lustracją zostali objęci posłowie zasiadający w Bundestagu w latach 1949–1990.

Ten wniosek jest istotną modyfikacją zwyczajów politycznych naszych zachodnich sąsiadów, gdyż dotąd lustracją obejmowani byli wyłącznie obywatele wywodzący się z b. NRD. Tym razem w centrum lustracji staną politycy z Niemiec Zachodnich, a wiadomo, że w przeszłości także oni byli obiektem zainteresowania Głównego Zarządu Wywiadu NRD.

Wieloletni szef tej instytucji gen. Markus Wolf posiadał w różnych środowiskach i instytucjach RFN rozbudowaną siatkę agenturalną. Pełne ujawnienie skali tego zjawiska będzie jednak trudne, gdyż wywiad NRD, w odróżnieniu od tajnej policji Stasi, miał kilka miesięcy na zniszczenie swoich archiwów.

Najważniejsze dokumenty gen. Wolf wywiózł prawdopodobnie do Moskwy, gdzie znalazł schronienie po upadku muru berlińskiego. Później wrócił do RFN i dożył spokojnej starości. Podejmowane w poprzednich latach z inicjatywy posłów FDP próby lustracji polityków z Niemiec Zachodnich były odrzucane przez rządzącą chadecję i socjaldemokrację.

Tym razem jednak wniosek ma szanse powodzenia, gdyż opowiadają się za nim także deputowani z CDU, co oznaczałoby, że politycy z obu części Niemiec będą wreszcie traktowani na równych prawach.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - ag