Gospodarka. W pierwszym kwartale tego roku gospodarka Chin rozwijała się w zawrotnym tempie 11,9 proc. Dla porównania, większość krajów świata notuje raczej straty.
Polska jest wśród tych nielicznych, które się rozwijają. Tego rozwoju nie da się jednak żadną miarą przyrównać do rozwoju Chin. Nasze PKB w tym roku nie wzrośnie powyżej 3 proc., a najpewniej będzie w granicach 2,5 proc. PKB Chin w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku zwiększyło się o 11,9 proc. Cały zeszły rok został zamknięty ze wzrostem 9,1 proc.
Eksperci podkreślają, że na razie nie widać końca tego wzrostu. W Chinach mieszka 1,3 mld ludzi, a poziom ich zamożności jest dużo niższy niż średnia w Europie. Gdyby przeliczyć produkt krajowy na jednego mieszkańca, dla Chińczyków wynosi on około 6,5 tys. dolarów, dla Polaków 18 tys. dolarów, dla Amerykanów 46 tys. dolarów, a dla Szwajcarów 70 tys. dolarów.
Potencjał Chin jest więc w zasadzie nieograniczony. Gospodarka Chin jest tak rozpędzona, że władze w Pekinie boją się, żeby nie wypadła z torów. Od kilku miesięcy sukcesywnie wycofują sztuczne bodźce wzrostu, takie jak chociażby tanie kredyty.
Chiny są trzecią największą gospodarką świata (po USA i Japonii). Są też największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie. Kilka miesięcy temu Pekin prześcignął Berlin i stał się największym eksporterem świata.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Tomasz Rożek