RPO. Kluby poselskie zgłosiły dwie kandydatury na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. PO rekomendowała prof. Irenę Lipowicz, a Prawo i Sprawiedliwość Zofię Romaszewską.
Spośród nich Sejm wybierze nowego rzecznika, który zastąpi tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Janusza Kochanowskiego. Irena Lipowicz jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych, byłą posłanką Unii Demokratycznej i Unii Wolności, pełniła też funkcję ambasadora Polski w Wiedniu. W 1980 r. przystąpiła do „Solidarności”. Od 2008 r. jest dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zofia Romaszewska była działaczką „Solidarności”, m.in. tworzyła i kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, a następnie Biurem Interwencji Regionu Mazowsze „Solidarności”. W stanie wojennym była więziona. Od 1989 do 1994 kierowała Biurem Interwencji Kancelarii Senatu, w latach 1991–1993 była też sędzią Trybunału Stanu. Nie należała do żadnej partii, z wykształcenia jest fizykiem.
Jako pierwszy kandydata na RPO zgłosił klub Lewicy, który proponował „ponadpartyjną” kandydaturę prof. Wojciecha Sadurskiego. Jednak zarówno PO, jak i PiS nie uznali w nim osoby ponadpartyjnej i zgłosili własne propozycje.
W tej sytuacji Lewica wycofała jego kandydaturę. PSL nie zgłosił swojej propozycji, zastanawia się, którą z kandydatek poprzeć, lecz z wypowiedzi jej liderów można wnioskować, że będzie to Irena Lipowicz, która w tej sytuacji ma większe szanse na wybór.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - bł