Ile człowieka w człowieku?

Nauka. Z badań fragmentów DNA neandertalczyków i współczesnych ludzi wynika, że w przeszłości te dwa gatunki krzyżowały się ze sobą. W genomie współczesnych ludzi jest od 1 do 4 proc.

DNA neandertalczyków. Najmniej „neandertalskiego DNA” mają mieszkańcy Afryki. – Neandertalczycy prawdopodobnie krzyżowali się z wczesnymi ludźmi zanim jeszcze homo sapiens podzielił się na grupy w Europie i Azji – powiedział Svante Pääbo, szef międzynarodowego zespołu badaczy. Badacze twierdzą, że z kuzynami neandertalczykami mogliśmy się spotkać gdzieś na Bliskim Wschodzie 50–80 tys. lat temu.

Badaczy interesowało to, co mamy z neandertalczykami wspólnego, ale także, co nas różni. Neandertalczycy wymarli, a ludzie współcześni przetrwali. Genetycy, m.in. z niemieckiego Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka, znaleźli w badanym materiale 20 regionów, gdzie różnice w DNA neandertalczyków i ludzi były bardzo wyraźne. W tych miejscach kodowane są informacje dotyczące rozwoju umysłowego i budowy ciała (konkretnie budowy czaszki i klatki piersiowej).

Najstarsze szczątki neandertalczyków pochodzą sprzed 350 tys. lat temu. Ich gatunek zniknął 25 tys. lat temu. Neandertalczycy nie ustępowali pod względem kultury czy organizacji ludziom współczesnym. Mieli ceremonie pogrzebowe (a więc wierzyli w życie po śmierci), opiekowali się chorymi i słabszymi. Używali też ozdób i narzędzi oraz polowali w większych grupach.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Tomasz Rożek