Warszawa. Dialog z rosyjskim prawosławiem, ochrona rodziny i życia oraz kryzys w mediach publicznych to najważniejsze tematy 351. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 8 i 9 marca w Warszawie.
Biskupi z nadzieją przyjęli powołanie zespołu ds. dialogu Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Ma on opracować wspólny dokument o pojednaniu polsko-rosyjskim. Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik zaznaczył, że słowa, jakie znajdą się w tym dokumencie, muszą być wyrazem wierności przekonaniom.
Obie strony zdają sobie jednak sprawę z trudności, jakie może napotkać zbliżenie, a które wynikają z trudnej historii relacji obu narodów i Kościołów.
Biskupi skrytykowali projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. „Wyrażając wsparcie dla działań wykluczających przemoc w rodzinie, biskupi jednocześnie oceniają krytycznie instrumentalne traktowanie cierpienia bliźnich jako formy podważania roli rodziny” – napisali.
Odnieśli się też do prób podważania godności życia ludzkiego, które miały miejsce m.in. w wyrokach katowickich sądów w procesie wytoczonym przez Alicję Tysiąc „Gościowi Niedzielnemu”. „Biskupi solidaryzują się ze środowiskami, również medialnymi, które konsekwentnie bronią nienaruszalnego prawa do życia, nawet za cenę niesprawiedliwych oskarżeń i wyroków” – ujęli się za „Gościem” hierarchowie.
Episkopat zaapelował do władz, aby znalazły rozwiązania, zapewniające możliwość dalszego funkcjonowania mediom publicznym, gdyż ich istnienie „jest elementem polskiej racji stanu”.
Biskupi zatwierdzili wprowadzenie tzw. Niedzieli Biblijnej, która będzie obchodzona zawsze w III niedzielę wielkanocną. Nowym przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP został legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, zaś nowym przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną – biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - bł/KAI