Warszawa. 6 czerwca, w Dniu Dziękczynienia, odbędzie się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana "Solidarności", męczennika zamordowanego przez komunistycznych oprawców za obronę wolności i godności Polaków.
Zapraszam wszystkich na to wielkie święto do Warszawy! – mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, ogłaszając na specjalnej konferencji prasowej datę beatyfikacji.
Hołd na historycznym placu
Uroczystość odbędzie się w miejscu szczególnie ważnym dla historii stolicy – placu Piłsudskiego – gdzie w czasie pielgrzymek do Polski Msze św. odprawiali Jan Paweł II i Benedykt XVI, a także żegnany po śmierci Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Przewodniczyć ma jej legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zaraz po Mszy beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o godz. 11.00, dojdzie do pierwszego, publicznego aktu kultu ks. Jerzego. Będzie to procesja z placu Piłsudskiego, Traktem Królewskim, do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Na razie nie jest ostatecznie wyznaczony dzień liturgicznego wspomnienia ks. Jerzego, ale podjęto starania, aby była to data jego męczeńskiej śmierci, czyli 19 października – ujawnił abp Nycz. Zapewnił, że szczątki ks. Popiełuszki nie zostaną przeniesione do Świątyni Opatrzności. – Nie można się modlić przy pustym grobie, do kamienia, to miejsce zostało już omodlone – podkreślił. Zapraszając wszystkich Polaków na uroczystość, powiedział, że beatyfikacja jest wydarzeniem wykraczającym poza ramy Kościoła w Polsce, ma charakter międzynarodowy.
Tysiące próśb
Ksiądz Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki, przypomniał, że kult ks. Jerzego rozpoczął się w momencie jego śmierci. Już rok później do Stolicy Apostolskiej napłynęło prawie 14 tys. próśb o beatyfikację zamordowanego kapłana. Listy pochodziły z 17 krajów świata. Proces beatyfikacyjny kapelana „Solidarności” rozpoczął się w 1997 r., zakończył po 12 latach. W trakcie procesu w Rzymie, zarówno kolegium teologów, jak i kolegium kardynałów jednogłośnie orzekły, że ks. Jerzy jest męczennikiem za wiarę. „Jednomyślność w takich sprawach nie zdarza się często” – tłumaczył ks. Kaczmarek. Po beatyfikacji możliwa jest kanonizacja ks. Popiełuszki, ale potrzebny jest do tego cud.
Obecnie kult męczennika jest niezwykle żywy. – W ciągu 25 lat od jego śmierci grób kapłana odwiedziło 18 mln ludzi – poinformował ks. Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki, przy którym jest pochowany ks. Jerzy. Są to nie tylko Polacy, ale także goście z zagranicy, w sumie 300 tys. osób ze 140 krajów. W archiwum parafii znajduje się ok. 300 świadectw szczególnych łask otrzymanych za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Beatyfikacja połączona będzie z ustanowionym przez abp. Nycza Dniem Dziękczynienia. Jest on obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, zaś do włączenia się w obchody zaproszona jest cała Polska.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - Bogumił Łoziński