Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu trwać będzie od 14 do 20 lutego. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: "Abstynencja jest darem miłości".
– Każdy Polak, niezależnie od sprawowanej funkcji, piastowanej godności czy wykonywanego zawodu, może być apostołem trzeźwości. Wymaga to jednak odpowiedzialności i odwagi – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, odpowiedzialny w episkopacie za Apostolstwo Trzeźwości. Przypomnijmy, że trzeźwość nie jest wyrzeczeniem, ale moralnym obowiązkiem. Obowiązuje zawsze.
Natomiast całkowita abstynencja od alkoholu jest formą dobrowolnego postu. Można ją podjąć i ofiarować za ludzi uzależnionych, za cierpiących z ich powodu lub potraktować jako formę ekspiacji za grzechy pijaństwa. Bp Tadeusz Bronakowski sam podjął dobrowolną abstynencję, kiedy był nastolatkiem.
– To pozwala na pewniejszą i lepszą posługę w dziedzinie apostolstwa trzeźwości, które wymaga autentycznych postaw. Pozwala bardziej zdecydowanie wspierać innych na drodze ku podjęciu takich postanowień – mówił w wywiadzie dla „Eleuterii”, pisma abstynenckiego ruchu Krucjata Wyzwolenia Człowieka.
Pozwolę sobie na jedno słowo komentarza: Wielki Post jest najwłaściwszym czasem na abstynencję od alkoholu; warto i trzeba mobilizować się wzajemnie do takiej decyzji. Dlaczego jednak Tydzień Modlitw o Trzeźwość nie zaczyna się w Środę Popielcową, a już w ostatnie dni karnawału? Przyznam, że tego nie rozumiem. Jest czas zabawy i czas postu. Po co je mieszać?
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - ks. Tomasz Jaklewicz