Internet jest medium zasadniczo różnym od prasy, radia czy telewizji. Pozwala odbiorcy stać się jednocześnie twórcą. Może też być miejscem spotkania.
Do tego faktu nawiązuje Benedykt XVI w swoim orędziu na 44. Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tytuł orędzia jest znaczący: „Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa”. Tak, bo internet może być nie tylko „tablicą ogłoszeń”, ale miejscem prawdziwego duszpasterskiego oddziaływania. Papież podkreśla, że internet powinien stać się miejscem „torowania drogi nowym spotkaniom”.
Przypomina, że kapłan działający w cyberświecie powinien dbać o wysoką jakość kontaktów międzyludzkich i o potrzeby duchowe spotkanych tam ludzi. Także tych, dla których internet jest swoistym „dziedzińcem pogan” jerozolimskiej świątyni, czyli miejscem, gdzie niewierzący przychodzą, by szukać Boga. W portalu Wiara.pl od lat staramy się pamiętać o trzech aspektach naszej działalności.
Chcemy informować, formować, ale także bardzo się staramy być miejscem spotkania. Jest u nas czat, jest forum, są blogi. Jest serwis spotkania.wiara.pl, na którym można wpisać swoją intencję modlitewną, ale i o modlitwie zapewnić innych. Jest serwis zapytaj.wiara.pl, w którym staramy się odpowiedzieć na różne wątpliwości nurtujące naszych czytelników.
Doświadczenie ponad ośmiu lat pokazuje, że to miejsce w cyberświecie jest bardzo potrzebne i potrzebni są ludzie, także duchowni, którzy tu będą służyć innym. Także w internecie żniwo wciąż jest wielkie, ale robotników za mało.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Macura, redaktor naczelny portalu wiara.pl