Statystyki. Kościół katolicki cieszy się większym zaufaniem mieszkańców wielkich miast niż lokalne władze, partie polityczne czy związki zawodowe.
Ufa mu 62,3 proc. ankietowanych – wynika z badań przeprowadzonych w listopadzie ub.r. w ramach projektu Mój Samorząd przez PBS/DGA oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Ankieterzy spytali mieszkańców 32 wybranych polskich miast o ich zaufanie do instytucji życia publicznego, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. PBS poprosił o opinię m.in. na temat prezydentów miast i radnych, a także o stosunek do rządu, partii politycznych, związków zawodowych, Kościoła, stowarzyszeń i fundacji działających w mieście.
Z badania wynika, że największym zaufaniem mieszkańców miast cieszą się lokalne fundacje – 63,5 proc. oraz Kościół katolicki – 62,3 proc. Najmniejsze zaufanie mają partie polityczne, którym ufa ledwie 13,5 proc. badanych. Największe zaufanie do Kościoła deklarują mieszkańcy Tarnowa – 74,5 proc. i Rzeszowa – 72,4 proc., oraz Radomia i Lublina – po 70 proc. Najmniejszym zaufaniem obdarzają zaś Kościół mieszkańcy Łodzi – 49,8 proc., Sosnowca – 50,6 proc. oraz Częstochowy – 54,9 proc.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - bł