Strasburg. Kto zostanie szefem największej, chrześcijańsko-demokratycznej frakcji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy?
Jak donosi portal C-Fam, największe szanse mają: Włoch Luca Volontè, Holenderka Corien Jonker oraz Szwed Göran Lindblad. Volontè – przewodniczący klubu chrześcijańskiej demokracji w parlamencie włoskim – jest politykiem, kierującym się katolicką nauką społeczną, współtowarzyszem Rocca Buttiglionego.
Tymczasem Jonker poparła w 2008 roku rezolucję, promującą „bezpieczną i legalną aborcję”. Lindblad ze względów proceduralnych nie mógł wziąć udziału w głosowaniu. Dał jednak wyraz swemu poparciu dla tego dokumentu. Jak więc widać, sam szyld chrześcijańskiej demokracji nie gwarantuje, że występujący pod nim politycy kierować się będą chrześcijańską etyką.
Tymczasem Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ma wkrótce głosować nad dwoma ważnymi raportami. Pierwszy dotyczyć ma dyskryminacji na tle orientacji i tożsamości seksualnej. Drugi ma być wydany z okazji 15-lecia Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju, która wzywa do wprowadzenia „bezpiecznej aborcji”.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (nie mylić z Parlamentem Europejskim) liczy 636 członków, w tym 201 to członkowie frakcji chadeckiej. Jej lider, który ma być wybrany 25 stycznia, zasiądzie w prezydium izby. Zgromadzenie nie posiada uprawnień prawodawczych. Jego rezolucje mogą jednak służyć do wywierania politycznego nacisku na państwa członkowskie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - jd