Prof. Ernest Aleksy Bartnik

Autorski przegląd A.D. 2009 Nauka – W ostatnich paru latach badania astrofizyczne (głównie za pomocą satelity Wmap) wyznaczyły wiek wszechświata, ale także jego skład: tylko 4 proc. stanowi materia jaką znamy – wodór, hel i maleńka ilość innych pierwiastków.

Dalsze 20 proc. to ciemna materia , która przyciąga grawitacyjnie gwiazdy, ale nie wysyła żadnego światła. Reszta to ciemna energia – coś, czego nawet nie umiemy opisać. By to „coś” zrozumieć, ponad 10 lat temu Europejska Organizacja Badań Jądrowych – CERN, której członkiem jest także Polska, rozpoczęła budowę „przyspieszacza cząstek”.

To gigantyczne przedsięwzięcie – LHC (Large Hadron Colider – Wielki Zderzacz Hadronów) to dwie rury długości ok. 27 km, umieszczone 100 metrów pod ziemią w okolicy Genewy. Po roku usuwania usterek parę tygodni temu LHC ruszył! Lepszego podarunku pod choinkę nie mogłem się spodziewać. LHC jest w stanie wytworzyć cząstki Higgsa, które nadają masę wszystkim innym cząstkom.

Oczywiście o ile istnieją, w przeciwnym przypadku będzie jeszcze ciekawiej – trzeba będzie zbudować nową teorię! Jednak moje marzenia idą dalej: są teorie, tzw. modele supersymetryczne, które dostarczają kandydatów na ciemną materię. W najbliższych miesiącach, latach dowiemy się o nowych, ekscytujących faktach dotyczących naszego wszechświata!

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Prof. Ernest Aleksy Bartnik, fizyk teoretyk, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego