Watykan. 3 grudnia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył wizytę w Watykanie i został przyjęty na prywatnej audiencji przez Benedykta XVI.
Efektem rozmów jest decyzja o nawiązaniu pełnych stosunków dyplomatycznych między Federacją Rosyjską i Stolicą Apostolską. Miedwiediew przybył do Rzymu na szczyt włosko-rosyjski, którego głównym celem jest zacieśnienie współpracy gospodarczej obu krajów. Choć we Włoszech był już trzykrotnie, to z Papieżem spotkał się po raz pierwszy. Delegacja rosyjska została także przyjęta przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone i sekretarza ds. relacji z państwami abp. Dominique’a Mambertiego.
Dekret już podpisany
Wydany po audiencji komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zapewnia o zadowoleniu obu stron z serdecznych stosunków panujących między nimi, a także informuje o porozumieniu co do ustanowienia pełnych relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Federacją Rosyjską. Ten fakt potwierdziła rzeczniczka prezydenta Rosji Natalia Timakowa, informując, że prezydent Miedwiediew podpisał dekret „O nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem”. To oznacza, że w najbliższym czasie minister spraw zagranicznych podejmie rozmowy ze Stolicą Apostolską w sprawie ustanowienia pełnych stosunków dyplomatycznych i podniesienia statusu przedstawicielstw obu stron do rangi nuncjatury i ambasady.
To wydarzenie doniosłe nie tylko dla relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, wzmacnia ono także pozycję Kościoła katolickiego w Rosji, który na każdym kroku musi się borykać z kłopotami wynikającymi z przepisów prawnych, preferujących przede wszystkim tzw. religie i wyznania tradycyjne. Kościół katolicki do nich nie należy. Można przypuszczać, że wizyta prezydenta Rosji w Watykanie była uzgodniona z przedstawicielami rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, co oznaczać może poprawę klimatu między Stolicą Apostolską a Patriarchatem Moskiewskim. Na rangę prawosławia w życiu Rosji zwrócił uwagę prezydent Miedwiediew, przekazując papieżowi jako dar 22 tomy prawosławnej encyklopedii. Papież odwzajemnił się litografią z Bazyliką św. Piotra.
Długa tradycja
Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z ZSRR 15 stycznia 1990 r. po historycznej wizycie ówczesnego przewodniczącego Rady Najwyższej tego państwa (odpowiednika prezydenta) Michaiła Gorbaczowa u Jana Pawła II – 1 grudnia 1989 r. Od początku jednak szefowie placówek obu stron w Moskwie i Watykanie pełnią jedynie funkcję „przedstawicieli” odpowiednio Stolicy Apostolskiej i Rosji. Teraz to się zmieni i nawiązywać będzie do sytuacji sprzed blisko 100 lat, kiedy ambasador Rosji był akredytowany przy Watykanie. Carska Rosja stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską nawiązała w początku XIX w., kiedy w wyniku rozbiorów Polski poddanymi cara stali się także katolicy. W 1847 r. podpisany został konkordat, który uregulował całokształt relacji między Kościołem a państwem w imperium rosyjskim. Wybuch powstania styczniowego w 1863 r. i represje wobec Kościoła doprowadziły do ochłodzenia relacji między papiestwem a caratem. Zmieniło się to dopiero w 1893 r., kiedy nastąpiła kolejna normalizacja między Watykanem a St. Petersburgiem, która przetrwała do zwycięstwa bolszewików w 1917 r.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski