Sejm darował emerytom i bezrobotnym

Abonament RTV. Emeryci i renciści oraz bezrobotni nie będą płacić abonamentu za radio i telewizję. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali 4 listopada, że nowelizacja ustawy abonamentowej wprowadzająca takie rozwiązania, choć została przyjęta w sposób niezgodny z konstytucją, może wejść w życie.

Nowelizacja, uchwalona z inicjatywy Platformy Obywatelskiej w 2008 r., rozszerza katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Oprócz dotychczas zwolnionych – osób, które ukończyły 75 lat czy inwalidów I grupy – abonamentu nie będą płacić m.in. emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, oraz trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni i uprawnieni do świadczeń socjalnych oraz przed-emerytalnych.

Sędziowie Trybunału wykreślili jednak z ustawy kilka przepisów, w efekcie za radio i telewizję dalej muszą płacić internowani w stanie wojennym. Za niezgodne z ustawą zasadniczą TK uznał także poprawkę, która zakładała, że osoby, które opłaciły abonament za rok z góry, a w wyniku nowelizacji zostały objęte zwolnieniem z jego opłacania, otrzymają zwrot pieniędzy.

Zgodnie z ustawą abonamentową, każdy, kto posiada sprawny odbiornik radiowy lub telewizyjny, ma obowiązek zarejestrowania go na poczcie, która zajmuje się poborem abonamentu i przekazywaniem wpływów na wyodrębniony rachunek bankowy KRRiTV. Ta z kolei przeznacza je na tzw. misyjną działalność TVP i Polskiego Radia. Miesięczna opłata za korzystanie z telewizora i radia wynosi 17 zł.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - bł/(PAP)