Podróżująca pociągiem starsza kobieta postanowiła posłuchać muzyki. Włączyła smartfon, z którego popłynęły piosenki… dość mocnym bitem. Naprawdę głośnym.
Na prośbę siedzącego kilka rzędów przed nią mężczyzny, by trochę ściszyła, zareagowała oburzeniem. – Nigdzie nie ma napisu, że w tym pociągu nie wolno korzystać ze smartfona – stwierdziła. Ponarzekała potem jeszcze trochę przed innym współpasażerem, że zapewne skarżący się nie zareagowałby, gdyby do wagonu weszła rozwrzeszczana młodzież. Głośna muzyka leciała dalej. No cóż, standard: każde nieporozumienie czy konflikt rodzi się z jakiegoś poczucia sprawiedliwości. W tym przypadku jedna ze stron twierdzi, że naruszono jej prawo do słuchania muzyki, druga – że pozbawiono ją prawa do spokojnej podróży. Żeby tylko takie problemy były na tym świecie… Prawda jest taka, że poczucie sprawiedliwości kieruje nie tylko jednostkami, ale i narodami, wspólnotami, grupami społecznymi, którym te jednostki przewodzą. Wszystko zależy od tego, na ile jest to poczucie oparte na uczciwym oglądzie rzeczywistości.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.