Warszawa. Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu Polski działa już od 60 lat. Ustanowiona w czasach komunistycznych z inicjatywy prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, sprawdziła się także w warunkach demokratycznego państwa.
Pomimo że w czasach PRL strona rządowa często nie wywiązywała się z przyjętych na siebie zobowiązań, Komisja Wspólna ułatwiła rozwiązywanie wielu trudnych kwestii w relacjach Kościół–państwo. Jej ranga wzrosła zwłaszcza w latach 80., gdy stała się ważnym miejscem debaty, nie tylko o sprawach kościelnych, ale także jednym z elementów dialogu społecznego.
W trakcie rozmów w Komisji Wspólnej były przygotowywane pielgrzymki Jana Pawła II, a później negocjowano ratyfikację konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską. Obecnie Komisja Wspólna liczy 12 członków, a jej współprzewodniczącymi są wicepremier i minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ostatnie spotkanie Komisji miało miejsce 25 czerwca br.
Strona kościelna zaapelowała o zwołanie medialnego „okrągłego stołu” o charakterze ponadpartyjnym, z uwzględnieniem autorytetów społecznych, naukowych i z kręgów środowisk twórczych. Odnosząc się do stanowiska Episkopatu w sprawach bioetycznych, wicepremier Grzegorz Schetyna poinformował, że powstało kilka poselskich propozycji projektów ustawy w sprawie stosowania metody in vitro. Prace parlamentarne rozpoczną się w ciągu najbliższych miesięcy.
Strona kościelna przypomniała o konieczności uregulowania prawnego sfery bioetycznej i zaapelowała o uwzględnienie w tej regulacji troski o życie i godność człowieka. Strona rządowa i strona kościelna dokonały także weryfikacji zasad działania Komisji Majątkowej. W wyniku wspólnych uzgodnień podpisana została deklaracja, która ma zapewnić rzetelne i sprawne funkcjonowanie komisji oraz pełną przejrzystość podejmowanych przez nią decyzji.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski