Chleb za 35 tysięcy

Pieniądze. Tylko do końca tego roku można wymienić stare pieniądze, te sprzed denominacji z 1995 roku, na nowe, czyli dzisiaj obowiązujące. Zdaniem Narodowego Banku Polskiego, Polacy posiadają jeszcze pieniądze, których kwota wynosiłaby dzisiaj 170 mln złotych.

Denominacja, którą wprowadzono 1 stycznia 1995 roku, polegała na wymianie obowiązujących banknotów i monet na nowe. Przeliczanie było proste, bo polegało na obcięciu czterech zer. I tak sto złotych (czerwony banknot z Ludwikiem Waryńskim) po denominacji było warte 1 grosz. Zresztą sto starych złotych to najmniejsza kwota, jaką można wymienić.

Dzisiaj starymi pieniędzmi nie można płacić, ale można je wymienić w banku. Nie trzeba jechać do Warszawy, wystarczy wybrać się do jednej z regionalnych placówek NBP, albo do jakiegokolwiek banku komercyjnego, który prowadzi działalność kasową. Co roku wymienia się pieniądze o wartości około miliona nowych złotych.

Eksperci pytani, dlaczego Polacy trzymają w domu tak duże kwoty, odpowiadają, że wbrew pozorom 170 mln złotych to wcale nie jest dużo. 99,8 proc. starych pieniędzy zostało wymienionych. Te, które zostały na dnie szuflad, najczęściej trzymane są na pamiątkę. Polacy są przywiązani do starych pieniędzy, choć dzisiaj sama myśl, że chleb mógł kosztować 35 tysięcy złotych, może tylko śmieszyć. Pieniądze sprzed 1995 roku nie mają jeszcze wartości kolekcjonerskiej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - tom