Filologia hebrajska u franciszkanów

Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej powstaje w Toruniu. W październiku zajęcia w niej rozpoczną pierwsi studenci. Uczelnię tworzą ojcowie franciszkanie. Nowoczesny uczelniany kompleks powstaje obok ich zabytkowego klasztoru.

Pierwszym i na razie jedynym kierunkiem będzie filologia hebrajska. Uczelnia przygotowuje dla studentów 45 miejsc. Wykładowcami będą polscy i zagraniczni specjaliści. Zajęcia z historii poprowadzi m.in. profesor Szewach Weiss, były przewodniczący Knessetu (izraelskiego parlamentu) i ambasador Izraela w Polsce.
Studenci będą też poznawać kulturę żydowską oraz języki hebrajski, aramejski, rabiniczny i inne. Studia będą trzyletnie i zakończą się licencjatem.

– Żydzi są obecni w Polsce od około ośmiuset lat. Mimo to osoby, które w naszej części Europy chciały zająć się studiowaniem ich kultury, historii i języka, nie miały dotąd takiej możliwości – mówi ojciec Maksymin Tandek, franciszkanin, który na nowej uczelni ma objąć urząd rektora. – Dzięki możliwości studiowania hebrajskiego na nowo zabrzmi w Polsce język uwielbienia Boga, którym w przeszłości modliły się tutaj setki tysięcy Żydów. Dzięki znajomości języka hebrajskiego także Biblia staje się bardziej zrozumiała – dodaje.

To, że akurat ojcowie franciszkanie otwierają uczelnię o takim profilu, nie jest przypadkiem. To właśnie ten zakon jest od średniowiecza obecny w Ziemi Świętej. Franciszkanie opiekują się tam kościołami, stojącymi w miejscach, gdzie urodził się, działał, umarł i zmartwychwstał Chrystus. Jeśli będzie taka możliwość, franciszkanie mogą wykorzystywać swoją bazę w Ziemi Świętej do prowadzenia kursów i warsztatów dla studentów nowej uczelni. Jej absolwenci będą też mieli szansę, żeby zostać na przykład wysoko wykwalifikowanymi przewodnikami po Ziemi Świętej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

prze