Szczecin. 25 i 26 marca w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się konferencja pt. „Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej w latach 1945–1989”.
Organizatorem były Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz katedra Historii Kościoła Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez dwa dni specjaliści od historii Kościoła starali się wyjaśnić fenomen Kościoła katolickiego w starciu z potężną machiną władzy, która za wszelką cenę dążyła do jego unicestwienia.
W czasie spotkań oraz wielu dyskusji nie unikano spraw trudnych i bolesnych, które są elementem historii polskiego Kościoła katolickiego. Podsumowując, wskazywano, że duchowni w ogromnej większości stanowili oparcie dla społeczeństwa, pozwalając mu przeżyć trudny czas systemu totalitarnego.
Kończąc konferencję, uczestnicy zgodzili się, że tego typu przedsięwzięcia o charakterze lokalnym powinny odbywać się częściej, gdyż wiedza o historii Kościoła katolickiego jest ciągle niepełna i fragmentaryczna.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Sebastian Figarski