Jechać na urlop tylko z najbliższą rodziną, a może umówić się na wspólny wyjazd z koleżanką z pracy, rodzeństwem albo teściową? Co warto przemyśleć, zanim podejmiemy decyzję i czy czas urlopu to dobry moment na eksperymentowanie - podpowiada psycholog Ilona Świerad.
Najważniejsze jest to, by wysłuchać wszystkich członków naszej najbliższej rodziny, również dzieci! Nie chodzi o to, by spełnić zachcianki każdego, ale by przyjrzeć się naszym potrzebom. W takiej rozmowie zwróćmy uwagę na to, jakie mamy tęsknoty i co pomoże nam zregenerować siły i zbliżyć się do siebie. Może też okazać się, że nie tyle towarzystwo na wakacjach, co wspólny pomysł, jak spędzać czas, jest najważniejszy.
Zobacz: Wakacyjny niezbędnik portalu gosc.pl
- Mama pracująca na co dzień w domu niezbyt chętnie wybierze się na wakacje do wynajętego domku, gdzie trzeba gotować i sprzątać. Raczej odnajdzie się na wczasach all inclusive ze znajomymi, z którymi w ciągu roku zawsze brakuje czasu na spotkanie. Natomiast jeśli mamy rodzinę mocno zabieganą, gdzie wszyscy pracują zawodowo i w domu tylko się mijają, to chętnie pojadą na wakacje, gdzie trzeba chodzić na targ, gotować, spędzać czas na takiej „zabawie w dom”. Ci którzy przez cały rok opiekują się kimś z rodziny – babcią, czy ciocią, albo mieszkają w wielopokoleniowym domu, zdecydowanie potrzebują czasu dla siebie, wyjazdu w takim najbliższym gronie: mama, tata i dzieci. I odwrotnie, jeśli mieszkamy sami i na kontakty z dalszą rodziną nie ma czasu, może warto pomyśleć o takim spotkaniu na wakacjach - podpowiada Ilona Świerad.
Czytaj też: Wakacje doskonałe - plan czy pułapka?
Urlop nie może być pasmem poświęceń i nieustanną szkołą chodzenia na kompromis. Tak jak w codziennym życiu ważny jest wysiłek, a nawet poświęcenie dla innych, tak urlop z założenia nie może być takim czasem.
Jednak pomysł, by wakacje spędzić ze znajomymi, gdzie panowie razem piją piwo, panie plotkują a dzieci zajmują się sobą, też warto przemyśleć. Mimo iż jest łatwo i bezproblemowo, to chyba nie o to chodzi, bo warto by urlop był czasem budowania naszej rodziny. Mając czas, mogąc się sobie przyglądać, możemy bardzo zbliżyć się do siebie. Poza tym odpoczywanie jest ważną umiejętnością. Składa się na nią znajomość siebie i swoich bliskich, doskonalenie w byciu uważnym, a także ciągłe nabywanie dystansu. Warto pamiętać, że brak wartościowego wypoczynku rzutuje na cały rok.
Posłuchaj audycji w Radiu eM:
Dominika Szczawińska/Radio eM