Zakony dla życia

Życie konsekrowane. Tegoroczne obchody Dnia Życia Konsekrowanego, czyli święta zakonników i sióstr zakonnych, obchodzone były w naszym kraju pod hasłem: „Otoczmy troską życie”. Była to dobra okazja, by podziękować ludziom w habitach za ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Polskie zakony męskie i żeńskie prowadzą setki placówek służących życiu. Są to m.in. „Okna życia”, w których matki, które wstydzą się oficjalnie oddać swe nowo narodzone dzieci do adopcji, mogą je pozostawić z przekonaniem, że dziecko trafi w dobre ręce. Zakony prowadzą także szpitale, domy samotnej matki, domy spokojnej starości czy ośrodki dla niepełnosprawnych. Zakonnicy pracują także w hospicjach i przytuliskach dla bezdomnych.

Do 212 różnego typu zakonów i zgromadzeń zakonnych należy w Polsce około 38 tys. osób. Jest wśród nich prawie 13 tys. mężczyzn (w tym ponad 8 tys. kapłanów) i ponad 25 tys. kobiet. Do tego należy jeszcze dodać około tysiąca członków świeckich instytutów życia konsekrowanego. Zakonnicy prowadzą w Polsce 141 sanktuariów, 156 domów rekolekcyjnych, formacyjnych i domów pielgrzyma. Pod ich opieką działa 95 ruchów i organizacji skupiających świeckich. Prowadzą one także 63 świetlice i ośrodki wychowawcze, ponad 120 szkół (w tym 14 wyższych), 3 domy samotnej matki i dziecka, 10 domów dziecka itp., 17 placówek dla narkomanów, chorych na AIDS lub alkoholików.

Zakony żeńskie prowadzą w Polsce 19 sanktuariów, 80 domów rekolekcyjnych, formacyjnych i domów pielgrzyma, a także 371 przedszkoli i ochronek oraz 1 żłobek. Pod ich opieką jest także 80 świetlic i oratoriów, ponad 110 szkół, 30 domów samotnej matki, 52 domy dziecka itp., 19 placówek dla dorosłych upośledzonych umysłowo i ze schorzeniami układu nerwowego i 96 analogicznych dla dzieci. Siostry prowadzą także 106 placówek dla osób starszych i chronicznie chorych.

Za granicą i na misjach posługuje ponad 3,6 tys. polskich zakonników i prawie 2,6 tys. sióstr zakonnych. W 2008 r. do zakonnych postulatów i nowicjatów zgłosiło się 653 postulantów i nowicjuszy. Rok wcześniej było ich 708, a przed dwoma laty – 797. W seminariach zakonnych kształciło się w ubiegłym roku 1554 alumnów, rok wcześniej było ich 1768. Najwięcej kleryków mają salezjanie (132), pallotyni (106), franciszkanie konwentualni (105), kapucyni (92) i jezuici (83). Do klasztorów żeńskich zgłosiły się w ubiegłym roku 362 kandydatki i postulantki. Rok wcześniej było ich 424, a przed 10 laty – 728.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

jd