Mnich i mniszki

Wrocław. Jedyny religijny punkt programu kilkudniowej wizyty w Polsce Tenzin Gjatso, XIV Dalajlamy Tybetu, miał miejsce w stolicy Dolnego Śląska.

Tu duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedził klasztor sióstr karmelitanek i w towarzystwie metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego wszedł do zakonnej klauzury. Abp Marian Gołębiewski zaproponował wspólne odmówienie modlitwy „Ojcze nasz”. – Módlmy się, abyśmy zawsze dążyli do wspólnych celów i żebyśmy na tej naszej ludzkiej ziemi tworzyli pokój, spełniając wolę Bożą – zachęcił metropolita. – Jestem mnichem buddyjskim – powiedział Dalajlama. – Nieodmiennie staram się przyczyniać do większej harmonii i zrozumienia między głównymi tradycjami religijnymi.

W zakonnej klauzurze goście spędzili ponad pół godziny. – Siostry bardzo się rozgadały i zadawały wiele pytań – relacjonował abp Gołębiewski. Dalajlama wskazywał na podobieństwa między tradycjami buddyjskimi i katolickimi i opowiadał o swoich wizytach w klasztorach kontemplacyjnych we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. – Podkreślał znaczenie oddania całego życia medytacji i Bogu – opowiadał metropolita. Siostry pytały o podobieństwa między chrześcijaństwem i buddyzmem, a także o wrażenia z pobytu w Polsce.

Na pomysł zaproszenia tybetańskiego mnicha do chrześcijańskiego klasztoru klauzurowego wpadł prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Bardzo chciałem Jego Świątobliwości raz jeszcze wyraźnie pokazać, że w chrześcijaństwie jest równie silnie obecna modlitwa kontemplacyjna i on to bardzo pozytywnie przyjął – powiedział prezydent Dutkiewicz.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - Andrzej Jerie