Belgia. Władze Uniwersytetu Katolickiego w Louvain (UCL) w Belgii zastanawiają się nad rezygnacją z przymiotnika „katolicki”.
Francuski dziennik „La Croix” cytuje jednego z emerytowanych profesorów, który podpisał petycję o skrócenie nazwy uniwersytetu: „Otwarty i uniwersalny charakter, jaki kojarzy się z instytucją uniwersytetu, powinien brać górę nad obrazem restrykcyjnym i ograniczającym tolerancję, który w pewnych sytuacjach społecznych może być kojarzony z przymiotnikiem »katolicki«”.
Pomysł ten wiąże się jeszcze z inną inicjatywą. – Część naukowców chce skrócenia nazwy z powodu planowanego połączenia się UCL z fakultetami teologicznymi w Namur, Mons i Brukseli – tłumaczy „Gościowi” Christian Laporte z belgijskiego dziennika „La Libre Belgique”. Zwolennicy zmiany tłumaczą także, że wyrzucenie literki „C” (Catholique) z nazwy będzie powrotem do źródeł uczelni. Założony w 1425 roku uniwersytet dopiero w 1834 roku przyjął przymiotnik „katolicki”.
– Nawet bez „C” w nazwie Louvain nie będzie mniej chrześcijańskie – uważa Christian Laporte. – Wydział teologiczny nie zostanie zlikwidowany, nikt nie ma zamiaru zmieniać logo uczelni z Maryją Siedzibą Mądrości ani usuwać krzyży z sal wykładowych – dodaje belgijski dziennikarz. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bo władze uczelni proponują debatę na ten temat.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - jck