Watykan. Choć porusza się na wózku, jest jednym z najbardziej znanych naukowców na świecie.
Nie potrafi mówić, ale jak niewielu innych potrafi popularyzować wiedzę. Stephen Hawking, brytyjski fizyk, spotkał się z papieżem Benedyktem XVI i wziął udział w seminarium Papieskiej Akademii Nauk nt. „Podejścia naukowego do ewolucji wszechświata i życia”. Hawking, choć nie ukrywa, że jest ateistą, jest członkiem Akademii od ponad 20 lat.
To nie pierwsza wizyta Hawkinga w Watykanie. Poprzednio – prawie 30 lat temu – przekonywał w swoim wywodzie, że Boga nie ma. Świadczyć miał o tym fakt, że – zdaniem fizyka – wszechświat nie miał początku, a więc nie mogło być żadnego aktu stworzenia. – Świat sam się stwarza i nie ma tu miejsca na Boga – mówił. Papież Jan Paweł II powiedzieć miał wtedy, że Biblia nie uczy, jak powstało niebo, ale jak idzie się do nieba. – Profesor Hawking przemawia jako fizyk, odwołuje się więc do kategorii fizyki. W fizyce nie funkcjonuje pojęcie Boga, więc trudno mieć do Hawkinga pretensje, że o Nim nie mówi – mówił Jan Paweł II.
Papieska Akademia Nauk powstała w 1603 roku. Reaktywował ją w 1847 roku papież Pius IX, a zreformował w 1936 roku Pius XI. Jan Paweł II przywiązywał wielką wagę do relacji religii i nauki, dlatego był częstym gościem Akademii. Jej członkami mogą być naukowcy powoływani przez papieża. Wśród 80 członków Papieskiej Akademii Nauk jest trzech Polaków. Kosmolog prof. Michał Heller, matematyk prof. Czesław Olech, oraz lekarz prof. Andrzej Szczeklik.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. Tomasz Rożek