Parlament Europejski. 11 października 20 lat temu Jan Paweł II przemawiał w Parlamencie Europejskim. Wówczas wydarzenie to stanowiło przełom w postrzeganiu na forum Europy relacji państwa i polityki.
Dla jednego z ówczesnych posłów Iana Paisleya, do niedawna pierwszego ministra Irlandii Północnej, był to także powód do publicznej antypapieskiej demonstracji. Jana Pawła II okrzyknął on antychrystem, co papież przyjął bez zaskoczenia i obrazy, z pobłażliwym uśmiechem.
Ta rocznica, a także 30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża stały się pretekstem dla pięciu posłów do Parlamentu Europejskiego, Adama Bielana, Marcina Libickiego, Wojciecha Roszkowskiego, Jacka Saryusza- Wolskiego oraz Bogusława Sonika do zorganizowania konferencji zatytułowanej: „Papież dialogu. Jan Paweł II – budowniczy mostów pomiędzy kulturami” i wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II w Parlamencie Europejskim.
Celem konferencji podczas której głos zabiorą prof. Rocco Buttiglione, ks. bp prof. Tadeusz Pieronek oraz prof. Chantal Delsol, jest ponowne odczytanie przesłania Jana Pawła II, skierowanego wówczas do europejskich polityków, oraz refleksja nad duchową kondycją Europy. Godność i wolność człowieka, o których nieustannie przypominał Jan Paweł II, powtarzając, że to dziedzictwo Europy, tracą dziś znaczenie uniwersalne.
Brzmią podejrzliwie i są bronią dla wyznawców radykalnego oddzielenia Kościoła od państwa. Organizatorzy konferencji i wystawy bardzo długo musieli przekonywać, że ich inicjatywa nie łamie zasady separacji sfery religii i polityki. W przeciwnym razie przedsięwzięcie nie znalazłoby miejsca w budynkach Parlamentu Europejskiego.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. Marcin Emilewicz