Warszawa. Polski Episkopat popiera skierowany do Sejmu projekt ustawy przywracającej święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy
Przed sejmową debatą nad obywatelską inicjatywą w tej sprawie prezydium KEP skierowało list do marszałka Sejmu. Biskupi wyrażają w nim nadzieję, że projekt ustawy znajdzie akceptację w parlamencie. Postulat przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy został zgłoszony 15 stycznia 2008 r., podczas spotkania prezydentów i burmistrzów miast papieskich w Warszawie. Pomysłodawcą jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Inicjatywa zyskała poparcie Episkopatu, a w ciągu kilku miesięcy specjalny komitet zebrał ponad 600 tys. podpisów pod projektem ustawy przywracającej Trzech Króli jako dzień wolny od pracy.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli, jest jednym z najstarszych świąt kościelnych. Jest obchodzona jako dzień wolny od pracy w 9 krajach UE, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Austrii, we Włoszech. Tak jest nawet w Szwecji i Finlandii, gdzie dominują wyznania protestanckie. Do lat 60. ubiegłego wieku tak było również w Polsce. 16 listopada 1960 r., w ramach walki z Kościołem, komunistyczne władze „zlikwidowały” święta kościelne, a wśród nich także święto Trzech Króli, jako dni wolne. Kilka lat temu obchody większości z tych uroczystości zostały przeniesione na niedzielę lub obniżono ich liturgiczną rangę, by – jak wyjaśniają biskupi – „nie prowadzić do konfliktu sumienia u ludzi wierzących, zobowiązanych do pracy w dzień świąteczny”.
Nie uczyniono tego w odniesieniu do święta Trzech Króli „ze względu na wyjątkową wagę tej uroczystości oraz uniwersalne przesłanie, jakie jest jej treścią: objawienie Chrystusa wszystkim narodom i kulturom”. Uroczystość Objawienia Pańskiego pozostała jedynym obowiązującym świętem kościelnym, które w Polsce nie jest obchodzone jako dzień wolny od pracy. Wydaje się jednak, że obecny parlament tego nie zmieni. Z politycznych rachunków wynika, że projekt ustawy w tej sprawie nie ma wystarczającego poparcia posłów. Nad jej poparciem zastanawia się tylko PiS.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. ma