Częstochowa. 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, na Jasnej Górze obradowała Rada Stała Episkopatu Polski. Następnie odbyło się spotkanie biskupów diecezjalnych.
Choć fala wyjazdów zarobkowych ostatnio wydaje się zmniejszać, to nadal pozostaje poważnym wyzwaniem dla wielu rodaków i tysięcy rodzin; jest to również ciągle aktualne wyzwanie dla duszpasterstwa. Zadaniem Kościoła katolickiego w Polsce jest zapewnienie rodakom opieki duszpasterskiej wraz z możliwością korzystania z katechezy i pielęgnowania polskich tradycji. Równocześnie biskupi proszą wyjeżdżających i już pracujących za granicą o korzystanie z duszpasterstwa dla Polaków, a także o uczestnictwo w życiu kościelnych wspólnot lokalnych – napisali biskupi w wydanym po spotkaniu komunikacie.
Rada Stała zapoznała się ze stanem zmierzających do zakończenia prac Komisji Majątkowej. Rozpatruje ona wnioski podmiotów kościelnych o zwrot mienia zagrabionego przez władze komunistyczne wbrew ustanowionemu przez te władze prawu. Pojawiające się ostatnio wątpliwości – które należy wyjaśnić – nie mogą przesłonić wieloletnich efektów pracy Komisji – czytamy w komunikacie.
U progu nowego roku szkolnego polscy biskupi wyrazili nadzieję, że przygotowywane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie szkolnictwa „pójdą w kierunku dobra młodego pokolenia oraz będą twórczą i spokojną kontynuacją rozpoczętej w latach 90. reformy systemu oświaty”. Biskupi wyrazili też zatroskanie o pokój na Kaukazie i solidarność z narodem gruzińskim oraz ze wszystkimi cierpiącymi z powodu wojny. Wyrazem tej solidarności jest m.in. pomoc charytatywna płynąca z Polski, zbiórka w kościołach 31 sierpnia oraz modlitwa za ludzi mieszkających w tym niespokojnym rejonie świata. Pomoc Kościoła obejmie też ofiary niedawnych klęsk żywiołowych w Polsce i na Ukrainie.
Uczestnicy obrad rozpatrywali także kwestię ewentualnego wprowadzenia kadencyjności proboszczów. Zdaniem sekretarza KEP bp. Stanisława Budzika, idea wprowadzenia kadencyjności wynika z troski o dobro duszpasterskie wiernych. Jeśli biskupi podejmą taką decyzję, będą musieli jeszcze uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej na jej wprowadzenie w życie. Nawet jeżeli kadencyjność proboszczów zostanie wprowadzona, to biskupi diecezjalni nie będą musieli zmieniać proboszczów co kilka lat.
Rzecznik episkopatu, ks. dr Józef Kloch zaznaczył, że nie padła żadna konkretna propozycja co do tego, ile miałaby trwać proboszczowska kadencja. – Pojawiły się głosy, że mogłoby to być od 5 do 7 lat – poinformował. Kwestia kadencyjności proboszczów będzie jeszcze konsultowana z radami kapłańskimi we wrześniu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - komentarz: ks. Artur Stopka