Czyste technologie

Śląsk. Nowoczesne laboratoria w Zabrzu i w Katowicach oraz instalacje w doświadczalnej kopalni „Bar-bara” koło Mikołowa. To wszystko w ramach Centrum Czystych Technologii Węglowych, jakie za 45 mln euro powstanie na Śląsku.

Pieniądze będą pochodziły z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. – Gotowa jest niemal pełna dokumentacja, trwają procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę – powiedział PAP dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), Marek Ściążko.

To, że naukowo-przemysłowy kompleks powstanie, jest pewne, bo uzyska dotację z puli, którą zarządza polskie ministerstwo nauki. W projekt silnie zaangażowały się Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (do niego należy doświadczalna kopalnia „Barbara”) oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. W ramach Centrum Czystych Technologii Węglowych powstaną m.in. podziemna instalacja do zgazowania węgla, instalacje do spalania węgla w tlenie oraz zgazowania węgla na potrzeby przemysłu.

Powstanie kompleksu w Polsce na Śląsku to bardzo dobra wiadomość. Wielu ekspertów uważa, że z chwilą opracowania czystych technologii węglowych (prace prowadzi się w wielu miejscach na świecie) węgiel jako surowiec energetyczny zacznie być znowu bardzo popularny. – Myślimy o stworzeniu instalacji doświadczalnej, nowatorskiej w skali międzynarodowej. – wyjaśnił Marek Ściążko. Śląsk ma szansę stać się centrum czystych technologii węglowych na skalę europejską. Uruchomienie doświadczalnych instalacji mogłoby nastąpić za ok. cztery lata.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - oprac. Tomasz Rożek, PAP