Bejrut. Kapucyn, o. Jakub z Ghaziru Haddada, 22 czerwca został ogłoszony błogosławionym. Uroczystości na placu Męczenników w centrum Bejrutu, w imieniu Papieża przewodniczył kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
O. Jakub z Ghaziru Haddada żył na przełomie XIX i XX wieku. W Libanie zasłynął jako Abuna (Ojciec) Jakub. Libańscy chrześcijanie, ale i muzułmanie, nazywają go Wielkim Budowniczym, Apostołem Krzyża, libańskim św. Wincentym à Paulo, nowym Don Bosco. Urodził się w Ghazirze na przedmieściach Bejrutu w 1875 r., w rodzinie katolików maronitów.
W wieku 19 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Po pierwszej wojnie światowej organizował domy opieki dla dzieci i młodych kobiet przeżywających trud-ności. Szczególnie zasłynął, organizując opiekę dla chorych księży. W 1930 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Krzyża Libanu. Dzięki Jakubowi z Ghaziru powstało wiele szkół i szpitali. Jeden z nich – szpital Świętego Krzyża – jest dzisiaj największym ośrodkiem psychiatrycznym na Bliskim Wschodzie.
O. Jakub z Ghaziru Haddada zmarł w Bejrucie 26 czerwca 1954 roku. Jego beatyfikacja zgromadziła wielkie rzesze wiernych. Byli wśród nich prezydent Michel Sleiman, premier, przedstawiciele rządu i parlamentu. Nie mówiono o polityce, wojnie i problemach. Przypominano, jak wiele dobra uczynił dla Libanu i Libańczyków bł. Jakub z Ghaziru.
Oprócz beatyfikowanego o. Jakuba wśród wyniesionych na ołtarze jest także troje świętych Libańczyków: Charbel Makhlouf, kanonizowany 9 X 1977 r., św. Rafka, czyli Rebeka ar-Reyes, ogłoszona świętą 10 VI 2001 r., i Nimatullah al-Hardini, który został świętym 16 V 2004 r.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - oprac. ma