Dziękczynienie za wolną Polskę

W pierwszą niedzielę czerwca będzie obchodzony od tego roku Dzień Dziękczynienia. Nowe święto ma być okazją, byśmy mogli podziękować sobie nawzajem za dobro, którego doświadczamy od innych ludzi, ale także wyrazić wdzięczność Bogu za Jego dzieło.

W tym roku Dzień Dziękczynienia przypadnie 1 czerwca. Jeden z jego celów to wsparcie budowy Świątyni i Centrum Opatrzności Bożej. Na Polach Wilanowskich odbędzie się spotkanie rodzinne mieszkańców stolicy i wiernych z całego kraju. Podczas Mszy świętej, koncelebrowanej przez Prymasa Polski i metropolitę warszawskiego, dokona się „Akt dziękczynienia Bogu za wolną Polskę”. Pieniądze ofiarowane tego dnia na tacę przez wiernych w całej Polsce zostaną przeznaczone na budowę świątyni.

Idea utworzenia świątyni liczy już ponad 200 lat. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Opatrzności, łączącej ludzi wszystkich stanów. Dziesięć lat temu powrócono do tej idei za sprawą inicjatywy prymasa Józefa Glempa. Sejm wyraził wówczas uznanie dla pomysłu Prymasa.

Ołtarze i kaplice nowej świątyni będą przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski. Jednak część sakralna zajmować ma tylko jedną czwartą powierzchni powstającego Centrum Opatrzności Bożej. Reszta zostanie przeznaczona na działalność kulturalno-edukacyjną. Powstaną tam m.in.: multimedialne muzea Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, Panteon Wielkich Polaków i centrum edukacyjno-kulturalne. Centrum będzie gromadziło zabytki i pamiątki z najnowszej historii Polski, zajmie się także ukazywaniem wspólnej historii i tradycji Kościoła katolickiego oraz narodu polskiego w walce o wolność i niepodległość.

Powstanie części kulturalnej umożliwia dofinansowanie projektu z budżetu państwa. Dotychczasowa łączna wartość robót budowlano-montażowych na terenie świątyni wynosi 79 mln zł. W stosunku do całości projektu wykonano ok. 70 proc. stanu surowego otwartego, a stan zaawansowania konstrukcyjnych prac żelbetowych wynosi 92 proc.

Fot. Tak będzie wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej, budowana u zbiegu ul. Klimczaka i przedłużeniu Sobieskiego (przyszła al. Rzeczypospolitej) w Warszawie. Idea budowy liczy już ponad 200 lat. Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja w 1791 r. Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu tej świątyni, łączącej ludzi wszystkich stanów. Miał to być wyraz dziękczynienia za uchwalenie Konstytucji

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

oprac. Szymon Babuchowski