Powstał Ołtarz Trzech Tysiącleci

Kraków. Figury najbardziej związanych z historią Polski świętych stanęły na nowym Ołtarzu Trzech Tysiącleci w Krakowie. Ołtarz powstał na dziedzińcu kościoła na Skałce. Poświęci go w czwartek 8 maja kardynał Stanisław Dziwisz.

Nowy, niezwykły ołtarz stanął między ścianą kościoła a średniowiecznym murem miejskim, pamiętającym Kazimierza Wielkiego. Ma służyć w czasie uroczystej Mszy świętej, która jest tu co roku odprawiana z okazji procesji ku czci św. Stanisława. To najstarsza procesja w Polsce. Krakowianie przeszli w niej po raz pierwszy już w 1252 roku. W tym roku procesja odbędzie się w niedzielę 11 maja. Ruszy z Wawelu o godz. 9.00, a o godz. 11.00 odbędzie się Msza św. przed kościołem na Skałce.

Za Ołtarzem Trzech Tysiącleci stanęło siedem filarów o wysokości 8 metrów. Każdy z nich jest wycięty z jednego kamiennego bloku. Pod filarami stoją wykuci w różowym kamieniu św. Wojciech, św. biskup Stanisław i Jan Paweł II. – To główni patroni trzech kolejnych tysiącleci chrześcijaństwa w Polsce – wyjaśnia ojciec prof. Andrzej Napiórkowski, przeor klasztoru paulinów na Skałce.

Przy pozostałych filarach stoją posągi św. Jadwigi Królowej, św. Faustyny, św. Jana Kantego i ojca Augustyna Kordeckiego. Wysunięty do przodu jest potężniejszy od innych, „Filar Trzech Sakramentów”: chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Jego trzy ściany zdobią płaskorzeźby z patynowanej miedzi. One też upamiętniają związek historii Polski z Panem Bogiem. Najbardziej zwraca tu uwagę ręka Wojciecha, którą święty wyciąga z płaskorzeźby. Z jego wyciągniętej dłoni spływa w dół strużka wody: projektant przewidział tę miniaturową fontannę, żeby przypomnieć o chrzcie Polski w X wieku.

– Ten ołtarz ma pokazać, jak głęboko tkwi Kościół w naszej ojczyźnie – mówi ojciec Napiórkowski. Ołtarz powstał dzięki pomocy sponsora Piotra Skalskiego. Będą się na nim odbywać Msze polowe, a także koncerty. W czwartek 8 maja o godz. 16.00 ołtarz zostanie poświęcony, a potem odbędzie się tam koncert muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

oprac. prze