Boromeuszki niesłusznie oskarżone

Mysłowice. Niezgodne z prawdą informacje o Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Mysłowicach podał 18 kwietnia dziennik „Polska”.

Ośrodek prowadzą siostry boromeuszki mikołowskie. Dziennikarka „Polski” oparła się wyłącznie na opowieści jednego byłego wychowanka. Napisała, że chłopak ten zawiadomił przed laty sanepid, że dzieci w ośrodku jedzą zepsutą żywność. „Przyjechała inspekcja, wywiozła cały samochód zepsutego jedzenia” – napisała dziennikarka. Dodała, że siostry były brutalne. „Pozbawienie kolacji, obiadu czy dwóch posiłków w ciągu dnia było typową karą za nieobecność na mszy” – opisała.

Problem w tym, że tych rewelacji nie potwierdzają ani inni wychowankowie, ani wyniki kontroli i inspekcji w mysłowickim ośrodku. – Ten nasz wychowanek poprosił przed czterema laty sanepid o interwencję w sprawie jedzenia. Sanepid przyjechał, ale mimo wnikliwej kontroli nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Informacje o samochodzie z zepsutym jedzeniem to jakieś fantazje. Mamy dowód w postaci protokołu kontroli sanepidu nr NS/HZ/432 – mówi Ezechiela Ściskała, od tygodnia nowa matka generalna sióstr boromeuszek z Mikołowa.

Siostry dodają też, że nie zmuszają dzieci do uczestnictwa w Mszy świętej. Zarzuty mężczyzny, którego zacytowała „Polska”, uważają za przejaw jego postawy roszczeniowej. – Z innymi wychowankami mamy bardzo dobre kontakty, wielu z nich po odejściu jeszcze przez wiele lat nas odwiedza i zachowuje z nami przyjaźń – mówi matka Ezechiela. – Mówimy o tym, bo krzywdzące wobec naszego ośrodka informacje idą w świat. Tymczasem systematyczne kontrole z kuratorium i sanepidu wydają na temat naszego ośrodka bardzo pozytywne opinie – mówi. Przedstawia też protokół z ostatniej kontroli Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Mysłowicach, z 3 grudnia 2007 roku, który opisuje ośrodek jako dobrze prowadzoną placówkę.

W Polsce działają dwa domy generalne sióstr boromeuszek: w Mikołowie i w Trzebnicy. Siostry podlegające generalatowi w Mikołowie prowadzą w całej Polsce dziewięć domów pomocy społecznej, po dwa zakłady opiekuńczo-lecznicze i specjalne ośrodki wychowawcze, przedszkole z oddziałami specjalnymi, bursę dla dziewcząt i szpital.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

oprac. prze