Jasna Góra. W najliczniejszym i najbardziej znanym w Polsce i na świecie klasztorze paulinów (w częstochowskim klasztorze posługuje prawie jedna piąta wszystkich paulinów) 12 stycznia rozpoczęła się dziewięciodniowa uroczysta modlitwa ku czci św. Pawła, Pierwszego Pustelnika, zwana pawełkami.
Trwa do 20 stycznia. Każdego wieczoru punktualnie o godz. 18.00 z zakrystii wyrusza blisko 100 ojców i braci paulinów. Idą procesyjnie, w dwóch równoległych długich szeregach. Są ubrani w białe habity zakonne i płaszcze procesyjne. Przechodzą przez bazylikę do kaplicy pod wezwaniem św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Kaplica jest na czas nabożeństw odświętnie udekorowana czterokolorową flagą paulińską.
Kolor biały przypomina barwę habitu, żółty – pustynię egipską, zielony – palmę, żywicielkę Świętego Pustelnika, a czarny – kruka, który przynosił codziennie chleb św. Pawłowi. Tu, na ołtarzu przed obrazem Patriarchy paulinów, umieszczają jego relikwie. W czasie półgodzinnego nabożeństwa śpiewają hymny i słuchają rozważania inspirowanego przekazami o życiu św. Pawła z Teb (228–341). Pierwszemu w tym roku pawełkowemu nabożeństwu przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek.
Zapowiedział, że tegoroczne nabożeństwa, odbywające się w roku 700-lecia paulinów, będą okazją do wdzięczności za istnienie zakonu i pomyślenia o jego przyszłości. Pierwsze kazanie o duchowej wartości pustyni i jej znaczeniu wygłosił o. Jerzy Tomziński, wieloletni generał zakonu, obecnie najstarszy paulin. Nabożeństwo kończy się ucałowaniem relikwii św. Pawła Pustelnika. Jasnogórskie pawełki co roku gromadzą wielu wiernych.
Najwięcej osób, głównie małżeństw i rodzin z dziećmi, przybywa w niedzielę po 15 stycznia, kiedy odbywają się tzw. uroczystości zewnętrzne ku czci św. Pawła. Pustelnik uznawany jestza szczególnego opiekuna najmłodszych i matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce