Zamach na Jana Pawła II pod lupą IPN

Katowice. Włoskie ministerstwo sprawiedliwości przekazało IPN-owi akta śledztwa w sprawie zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981 r. Do Polski trafiło właśnie 20 tysięcy stron dokumentów.

Kolejne 15 tysięcy zostanie przekazanych niebawem. To przyspieszy postępowanie prowadzone w tej sprawie w ojczyźnie Jana Pawła II – uważa prokurator Marek Skwara z katowickiego oddziału IPN, który prowadzi polskie śledztwo. Uzasadnieniem wszczęcia postępowania był fakt, iż poszkodowany, czyli Jan Paweł II, był obywatelem polskim, a zamach na jego życie można zakwalifikować jako zbrodnię komunistyczną.

Podstawowym źródłem przekazanych do IPN materiałów były prace tzw. komisji Mitrochina. Powstała ona w 2002 r., by zbadać aktywność sowieckich służb specjalnych we Włoszech po II wojnie światowej. Interesowały ją zwłaszcza związki włoskich polityków z KGB. Prace komisji opierały się głównie na analizie tzw. archiwum Mitrochina – zbioru ponad 300 tys. poufnych dokumentów sowieckich, zebranych przez archiwistę KGB Wasilija Mitrochina i wywiezionych do Wielkiej Brytanii w 1992 r.

Stąd nazwa komisji. W raporcie końcowym, ogłoszonym w marcu 2006 r., komisja uznała m.in., że za zamachem na życie Jana Pawła II stały sowieckie służby specjalne. Zarzutów jednak nie poparto żadnymi dowodami. Wśród dokumentów, które trafiły do IPN bardzo ważne są wyroki sądowe wraz z uzasadnieniami, dokumenty dyplomatyczne oraz materiały archiwalne służb specjalnych Bułgarii i NRD.

Wśród nich znajduje się uzasadnienie wyroku uniewinniającego Bułgara Sergieja Antonowa, oskarżanego o zorganizowanie zamachu na zlecenie KGB i GRU, oraz wyrok skazujący zamachowca Alego Agcę. Teraz materiały trzeba przetłumaczyć, a w przyszłości IPN zamierza także przesłuchać Alego Agcę.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce