Zapisane na później

Pobieranie listy

Katyń. Pamiętamy

Dwa dni, 9 i 10 listopada, na warszawskim placu Piłsudskiego trwały uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej.

W Polsce

|

GN 46/2007

dodane 14.11.2007 15:14

Piątkowy wieczór i całą sobotę zajęło odczytywanie nazwisk ponad 14 tys. oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze, awansowanych pośmiertnie na wyższe stopnie wojskowe lub służbowe. Nadanie pośmiertnych awansów ofiarom Katynia to akt pamięci w stosunku do bohaterów, ich rodzin i całego narodu polskiego. A Polsce potrzebna jest pamięć o tych, którzy o nią walczyli, bo Polska odrodziła się z walki – powiedział prezydent, rozpoczynając obchody.

Po przemówieniu Lech Kaczyński rozpoczął odczytywanie nazwisk pomordowanych oficerów. Jako pierwszego prezydent awansował do stopnia generała broni generała dywizji Stanisława Hallera. Od 6 rano w sobotę wyczytywanie listy katyńskiej kontynuowali aktorzy, dziennikarze, dowódcy policji i wojska. Krewni zamordowanych przez NKWD, który przez cały dzień przychodzili na plac Piłsudskiego, byli bardzo wzruszeni. Dla wielu z nich usłyszenie nazwiska bliskiej osoby było wielkim wydarzeniem. Czekali na to kilkadziesiąt lat. Ostatnich 30 nazwisk odczytał Prezydent, a następnie odbył się Apel Pamięci i modlitwa ekumeniczna.

Członkowie Rodzin Katyńskich oraz warszawiacy, którzy chcieli oddać hołd pomordowanym przez Sowietów, wpisywali się do specjalnej Księgi Kondolencyjnej. Z zapalonych zniczy na placu Piłsudskiego ułożyli ogromny krzyż. Wielu z zainteresowaniem oglądało wystawę, na którą złożyły się plansze ze zdjęciami zamordowanych oraz ich listami pisanymi do rodzin. Historię zbrodni katyńskiej pokazano, wykorzystując reprodukcje niemieckich plakatów z 1943 r., informujących o odkryciu w Katyniu grobów z ciałami polskich oficerów.

Uroczystości zakończyła Msza św., której przewodniczył biskup polowy Tadeusz Płoski.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..