Beatyfikacja w Nysie

Nysa. Matka Maria Luiza Merkert, współzałożycielka zgromadzenia sióstr elżbietanek, została ogłoszona błogosławioną. To pierwsza wyniesiona na ołtarze elżbietanka.

Uroczystość beatyfikacji odbyła się 30 września w Nysie. Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, w którym matka Merkert została ochrzczona i przyjęła Pierwszą Komunię Świętą oraz gdzie znajduje się jej grób, przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

Odczytał podpisany przez Benedykta XVI dekret beatyfikacyjny oraz ogłosił, że nowa Błogosławiona będzie wspominana w liturgii 14 listopada, czyli w kolejne rocznice jej śmierci. Kiedy odsłonięto jej portret, w świątyni oraz na otaczającym ją rynku rozległy się gromkie brawa. W ten sposób wierni uczestniczący w beatyfikacji podziękowali za wyniesienie matki Merkert na ołtarze. Delegacja elżbietanek, których prawie 900 przyjechało do Nysy z kilkunastu krajów świata, przyniosły do ołtarza relikwie swojej Założycielki.

W homilii ordynariusz opolski abp Alfons Nossol, który 22 lata temu rozpoczął proces beatyfikacyjny matki Merkert, mówił o „jej wielkim znaczeniu dla obecnych czasów”, gdyż „chociaż żyła i działała na naszej ziemi prawie półtora wieku temu, może nam właśnie wskazać, jak dzisiaj być chrześcijaninem”. Uroczystości zakończyła procesja, która przeszła ulicami Nysy do kościoła Wniebowzięcia NMP.

W pobliżu tej świątyni znajduje się dom macierzysty elżbietanek, który matka Merkert zbudowała z pierwszymi siostrami w drugiej połowie XIX w. Tu też zmarła 165 lat temu. Przełożona generalna elżbietanek matka Maria Samuela Werbińska poinformowała, że w podziękowaniu za wyniesienie na ołtarze założycielki swego zgromadzenia siostry otworzą w przyszłym roku placówki w Kazachstanie i Paragwaju.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce