W środę rozpoczyna się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin, zorganizowane z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa. Po raz pierwszy zlot ten - inicjatywa św. Jana Pawła II - będzie miał nową formułę. Na mocy decyzji papieża Franciszka spotkanie odbędzie się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie. Jego hasło to: "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".
Nowa formuła spotkania, dostosowana także do czasów pandemii, jest wyjątkowa - "multicentryczna i szeroka" - podkreślają watykańskie media.
Papież przywita się z jego uczestnikami w środę po południu w Auli Pawła VI, gdzie odbędzie się Festiwal Rodzin.
Na czwartek i w piątek w Wiecznym Mieście zapowiedziano różne dyskusje panelowe i sympozja, między innymi: "Małżonkowie i kapłani razem, by budować Kościół" i "Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa", na temat życia rodzin katolickich, zadań rodziców, miłości małżeńskiej, opieki duchowej.
W sobotę po południu Franciszek odprawi na placu Świętego Piotra mszę z okazji zlotu rodzin. Spotkanie zakończy się w niedzielę.
Wcześniej w specjalnym orędziu papież wyjaśnił, że X Światowe Spotkanie Rodzin będzie miało powszechny charakter, "sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata".
"W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła stać się ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot. W ten sposób każdy będzie mógł uczestniczyć, nawet ci, którzy nie będą mogli przybyć do Rzymu" - powiedział.
Zachęcił wszystkie wspólnoty diecezjalne, by planowały inicjatywy związane z tematem spotkania.
"Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni, kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie" - dodał Franciszek.
W Rzymie różne inicjatywy zorganizowano w wielu parafiach.
W spotkaniu w Wiecznym Mieście uczestniczyć będzie delegacja z Polski. Jest w niej kilka rodzin, którym towarzyszą między innymi biskup Wiesław Śmigiel- przewodniczący Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski i należący do niej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Będą także księża: Przemysław Drąg i Robert Wielądek - ustępujący i nowy dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
Przyjadą też rodziny polonijne, a wraz z nimi biskup Piotr Turzyński- delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Będzie ponadto rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Święty Jan Paweł II zwołał pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w 1994 roku, który był obchodzony z inicjatywy ONZ jako Międzynarodowy Rok Rodziny. Spotkanie miało hasło "Rodzina sercem cywilizacji miłości" i wzięło w nim udział około 200 tys. osób ze 130 krajów.
Tłumacząc powody tej inicjatywy polski papież przywołał lata swej posługi kapłańskiej oraz biskupiej w Polsce i troskę o rodziny.
"Właśnie te doświadczenia nauczyły mnie, że w tej dziedzinie niezbędna jest pogłębiona formacja intelektualna i teologiczna jako właściwa podstawa dla wskazań etycznych dotyczących wartości ciała ludzkiego, sensu małżeństwa i rodziny, kwestii odpowiedzialnego ojcostwa i macierzyństwa" - dodał.
Wyraził przekonanie, że "bez instytucji rodziny społeczeństwo nie może się rozwijać", ponieważ "rodzi się ono w rodzinie i z niej czerpie swą spójność".
"Wobec procesu degradacji kulturowej i społecznej oraz szerzących się plag, takich jak przemoc, narkomania, zorganizowana przestępczość - któż może bardziej przyczynić się do zapobiegania im i odrodzenia, niż rodzina zjednoczona, zdrowa i zaangażowana społecznie? Takie rodziny kształtują społeczne cnoty solidarności, gościnności, lojalności, szacunku dla drugiego człowieka i jego godności" - oświadczył papież w 1994 roku.
Od tamtego wydarzenia katolickie rodziny gromadzą się co trzy lata na różnych kontynentach na modlitwie i debatach na temat swej roli w Kościele i świecie.
W 1997 roku II spotkanie zorganizowano w Rio de Janeiro w Brazylii pod hasłem "Rodzina: dar i zobowiązanie, nadzieja ludzkości". W końcowej mszy odprawionej przez Jana Pawła II udział wzięły 2 mln ludzi.
W roku 2000, gdy obchodzony był Wielki Jubileusz, spotkanie odbyło się ponownie w Rzymie, a towarzyszyło mu hasło "Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa". Na papieską mszę w Watykanie przybyło ćwierć miliona osób.
W 2003 roku rodziny z całego świata spotkały się w Manili na Filipinach i był to pierwszy w historii spotkań zlot bez udziału coraz słabszego już wówczas polskiego papieża.
W 2006 roku V Światowemu Spotkaniu Rodzin w Walencji w Hiszpanii przewodniczył po raz pierwszy Benedykt XVI. Na mszy na terenie nowoczesnego Miasta Sztuki i Nauki było około 2 mln osób.
Papież Ratzinger nie wziął udziału w następnym, VI spotkaniu w mieście Meksyk w 2009 roku z udziałem 1 mln wiernych, zwołanym pod hasłem "Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich".
W 2012 roku miejscem spotkania rodzin ze świata był Mediolan, a na mszy pod przewodnictwem Benedykta XVI było około 800 tys. osób.
Na następny, VIII zlot w Filadelfii w USA w 2015 roku pojechał papież Franciszek, a tematem spotkania były słowa: "Miłość jest nasza misją: rodzina pełnią życia". W czasie czuwania papież ze swadą mówił o pięknie rodziny i o tym, że warto w niej żyć.
"Czasem latają talerze, a dzieci przyprawiają o ból głowy. Nie wspomnę nawet o teściowych" - żartował.
"Tylko miłość przezwycięży te trudności. Nienawiść, podziały nie pokonają żadnych. Miłość jest radością, miłość popycha do przodu, jest fabryką nadziei" - powiedział Franciszek. Dziękował rodzinom za to, że są "świadkami prawdy, dobroci i piękna", i apelował do wszystkich o budowę społeczeństwa opartego na tych wartościach.
W 2018 roku spotkanie rodzin z całego świata odbyło się w Dublinie w Irlandii pod hasłem "Ewangelia rodziny: radość dla świata".
Franciszek w wygłoszonych tam przemówieniach i homiliach często powracał do skandalu pedofili w tamtejszym Kościele, od którego odeszło w jego następstwie wielu młodych ludzi.
W przemówieniu powitalnym podkreślił: "Nieskuteczność władz kościelnych - biskupów, przełożonych zakonnych, kapłanów i innych - w odpowiednim zareagowaniu na te odrażające przestępstwa słusznie wzbudziła oburzenie i jest nadal przyczyną cierpienia oraz wstydu dla wspólnoty katolickiej". "Podzielam te uczucia" - zapewnił.
Papież mówił także w Dublinie dziesiątkom tysięcy wiernych: "Wy, rodziny, jesteście nadzieją Kościoła i świata! Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty stworzył ludzkość na swój obraz, aby miała ona udział w Jego miłości, aby była rodziną rodzin i cieszyła się pokojem, który tylko On może dać".