Pamięć w sprayu

Warszawa. Dziesięciu grafficiarzy, kilkadziesiąt metrów muru, 250 puszek farby i papieska homilia o odnowieniu oblicza ziemi w tle. Warszawa świętowała 28. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II.

Gdy 2 czerwca na placu Piłsudskiego zabrzmiały ponownie słowa ze słynnej papieskiej homilii, „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” ustał nawet padający od rana ulewny deszcz. 28 lat temu Jana Pawła II w Warszawie słuchało 300 tys. wiernych. W rocznicę tego wydarzenia – zaledwie setka warszawiaków… i dziesięciu grafficiarzy, którzy zainspirowani papieskim przesłaniem o wolności, sprayem pokryli 80-metrowy fragment płotu okalającego odbudowywany Pałac Saski. To w nim ma się mieścić w przyszłości Centrum Myśli Jana Pawła II, które od dwóch lat w Warszawie dwoi się i troi, żeby papieskie dziedzictwo było w stolicy ciągle żywo pamiętane.

– Nie chcieliśmy kolejnej pomnikowej akademii, ale inicjatywy, która pokaże, czym są słowa Jana Pawła II dla młodych ludzi dzisiaj – mówi Piotr Koszewski z Centrum Myśli JPII.

Papieskie symbole, czarno-biała scena z powstania warszawskiego z Chrystusem uginającym się pod krzyżem z kościoła z Krakowskiego Przedmieścia w tle, liczne cytaty – „papieski mur” można oglądać na placu Piłsudskiego do końca czerwca. Ale Centrum chce je w przyszłości eksponować także w innych miejscach. Tym bardziej że podobne graffiti można już oglądać w kilku innych polskich miastach. Zatopiona w kontemplacji twarz Jana Pawła II przyciąga uwagę przechodniów, m.in. na krakowskich Kawiorach. W Lublińcu 24-letni Damian Malczewski na ścianie garażu pod portretem Papieża, kilka dni po jego śmierci, napisał: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć”.

Gdy artyści kończyli swoje dzieła na płocie, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (która także sprayem podpisała się na płocie) wypuściła w niebo dwa białe gołębie. A połączone chóry Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawski Chór Międzyuczelniany, Musica Sacra i Musica Aeterna, przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej, wykonały utwór Veni Sancte Spiritus („Przybądź Duchu Święty”), ułożony do słów papieskiej homilii z 1979 r. Równocześnie Centrum rozpoczęło kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej stypendiów imienia Jana Pawła II, przeznaczonych dla uczniów i studentów z całej Polski, uczących się w stolicy. W tej chwili korzysta z nich ponad 600 uczniów i studentów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce