Dzień św. Stanisława

Kraków. Tradycyjną procesją z katedry na Wawelu do klasztoru na Skałce rozpoczęły się uroczystości ku czci św. Stanisława. Przewodniczył jej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W procesji niesiono relikwie polskich świętych i błogosławionych, m.in. św. Jacka, bł. Szymona z Lipnicy, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Floriana. W barwnych kontuszach wystąpili członkowie Bractwa Kurkowego. W charakterystycznych strojach szli kawalerowie maltańscy, rycerze i damy Zakonu Grobu Pańskiego oraz członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza. W procesji tradycyjnie uczestniczyli także harcerze, policja, straż pożarna z całej Polski oraz wojsko. W obchodach ku czci głównego patrona Polski uczestniczyło blisko 50 tys. wiernych. Obecny był także prezydent Lech Kaczyński.

Uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym przed klasztorem ojców paulinów na Skałce przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Na początku Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz wezwał zebranych do modlitwy o kanonizację polskiego Papieża. Nawiązując do przypadającej 13 maja rocznicy zamachu na życie Jana Pawła II, wyznał, że nie może mówić o tym dniu bez wzruszenia. Podziękował Matce Bożej za ocalenie życia Ojca Świętego i za to, że po tym wydarzeniu mógł on jeszcze służyć Kościołowi przez 24 lata.

Wyraził też wdzięczność Benedyktowi XVI za niezwłoczne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. – Pragniemy mieć Jana Pawła II jako patrona u Boga w trzecim tysiącleciu, patrona praw człowieka z prawem do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – mówił. Homilię wygłosił abp Alfons Nossol z Opola. Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił korony, które wraz z kard. Franciszkiem Macharskim oraz kard. Stanisławem Dziwiszem nałożył na obraz Matki Zbawiciela z bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce